'Küresel salgın'a ilk aşı!

İsviçreli ilaç firması ''Novartis'', domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsüne karşı kullanılacak aşının ilk seri üretiminin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Cuma 12.06.2009 09:25
Güncelleme: Cuma 12.06.2009 23:09
ABONE OL
Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu aşının, aşıların genel üretim yöntemi olan ''yumurtada büyütmek'' yerine ''hücrelerde yapıldığı'', ayrıca ilk üretimin haftalar sonra mümkün olacağının öngörülmesine rağmen daha erken gerçekleştirilmiş olduğu kaydedildi.

Aşının ilk serisinin ön klinik deneyler ve değerlendirmeler için kullanılacağı ifade edilen açıklamada, aşı üretiminin Marburg'daki (Almanya) tesislerinde yapılacağı belirtilerek, söz konusu tesisin bir hafta içinde milyonlarca doz aşı üretebilecek kapasiteye sahip olduğu belirtildi.

Üretim için ayrıca Holly Springs'de (Kuzey Carolina-ABD) ikinci bir tesisin bulunduğu ifade edilen açıklamada, şimdiye kadar 30'dan fazla hükümetten aşı talebi geldiği de kaydedildi.

VAKA SAYISI 29 BİN 669'A ÇIKTI

Dünya genelindeki domuz gribi vakası sayısı 29 bin 669 olarak açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütünden yapılan açıklamada, 895 vakaya daha rastlanmasıyla sayının 30 bine yaklaştığı, 74 ülkede tespit edilen hastalıktan şu ana kadar 145 kişinin öldüğü bildirildi.

Açıklamada, vaka sayısında en büyük artışın Kanada'da olduğu, bu ülkedeki 532 kişide daha virüs tespit edildiği belirtildi.

ALMANYA'DA BİR SUBAY VE BİR ÇOCUK DAHA DOMUZ GRİBİNE YAKALANDI
Almanya'da 36 yaşındaki bir subayın ve 5 yaşındaki bir çocuğun daha domuz gribine yakalandığı bildirildi.

Düsseldorf kentindeki Japon Okulunda dün H1N1 virüsüne yakalandıkları ve 30 kişi oldukları belirtilen öğrencilerin sayısının da bugün 46'ya yükseldiği ifade edildi.

Alman silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, H1N1 virüsü tespit edilen subayın, Aşağı Saksonya eyaletindeki kendi evinde tedavi gördüğü bildirildi.

Münih kentindeki bir çocuk yuvasında da 5 yaşındaki bir çocukta H1N1 virüsünün tespit edildiği, bu çocuğa virüsün daha önce aynı çocuk yuvasında hastalanan 3 yaşındaki bir kızdan bulaştığının tahmin edildiği belirtildi.

Almanya'daki bu gelişmelere rağmen doktorlar, bütün hastaların durumunun iyi olduğunu ve hastalığın kontrol altında tutulduğunu söyledi.

BRİTANYA'DA VAKA SAYISI 800'Ü GEÇTİ
Britanya'da domuz gribi vaka sayısının 848'e çıktığı açıklandı.

Birleşik Krallıkta 51 yeni vakanın varlığı tespit edilirken, çeşitli laboratuvarlarda kuşkulu bulunan 866 vakayla ilgili testlerin de sürdürüldüğü bildirildi.

Kamu Sağlığını Koruma Ajansı yetkilileri, İngiltere'deki vakaların 337'sinin İskoçya, 502'sinin İngiltere, 2'sinin Galler ve 7'sinin de Kuzey İrlanda'da ortaya çıktığını kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) hastalığın salgına dönüştüğünü resmen ilan etmesinin ardından, İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri de halkı "paniğe kapılmaması" yolunda uyardı.

Sağlık Bakanı Andy Burnham, halkın sükunetini korumasını istediklerini belirterek, "DSÖ'nün salgın açıklaması, bizim hastalığa ve alınan önlemlere genel yaklaşımımızı değiştirmez. İngiltere'de hastalık, çok sayıda hasta için tehlikeli ağırlıkta seyretmemiştir" dedi.

Hijyen koşullarına dikkat edilmesinin korunmanın en iyi yolu olduğunu da belirten Burnham, ülkede ortaya çıkan yeni vakaların değişik bölgelerde tespit edildiğini bildirdi.

FAS'TA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI
Fas'ta Kanada'dan gelen genç bir kızda domuz gribi virüsü saptandı.

Fas Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 18 yaşındaki Faslı kızın Montreal'de okuduğu, çarşamba günü Casablanca'ya geldiği ve daha sonra Fas Kraliyet Hava Yolları ile Fes kentine geçtiği belirtildi.

Fes Havaalanına gelen genç kızın ateşinin termal kameralarla saptanamadığı ifade edilen açıklamada, yine de kızın sağlık durumunun bir doktorun dikkatini çektiği ve yapılan tahlillerin ardından domuz gribi virüsünün saptandığı kaydedildi.

Adı açıklanmayan kızın sağlık durumunun istikrarlı seyrettiği belirtiliyor.

"ÇİN'DE KONTROL ALTINA ALINDI"
Çin Sağlık Bakanı Cın Cu, ülkedeki İnfluenza A/H1N1 gribi salgınının kontrol altında bulunduğunu söyledi.

Şinhua ajansının haberine göre Cın Cu, kısa süre önce Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Margaret Chan ile telefon görüşmesi yaptı. Bakan Cın, Çin'in ana kesiminde kesinleşen vaka sayısının 100'ü geçtiğini, bunların yüzde 90'ının yurt dışından kaynaklandığını ve yüzde 10'unun ise ülke içindeki bulaşma vakaları olduğunu belirtti. Cın Cu, bütün vakaların kaynağı bilindiği için, salgının kontrol altında olduğunu ve Çin'in aldığı önlemlerin doğru ve etkili olduğunu kanıtladığını vurguladı.

Cın Cu, DSÖ'nün desteği sayesinde Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile bazı işletmelerin İnfluenza A/H1N1 virüsü numunesi edindiği için teşekkür etti. Cın Cu, Çin'in ikinci dalga salgınla elden geldiğince etkili şekilde mücadele edeceğine ve aşı üretimi yapacağına inandığını ifade etti.

Margaret Chan, örgütün griple mücadelede yeni öneriler ortaya koyacağını belirterek, dünya ülkelerinin de gerekli düzenlemeleri buna göre yapmasını istedi.

Çin'de kesinleşmiş domuz gribi vakası 126 olarak açıklandı ve bunlardan 60'ının taburcu edildiği kaydedildi.