'Reform' çıkmadı

İran'da rekor katılımın gerçekleştiği seçimde 32 milyon seçmen oy verdi. Yüzde 47'si sayılan oylara göre, Ahmedinecad yüzde 67,7 ile birinci, reformcu aday Musavi ise yüzde 30,34 ile ikinci sırada

Cumartesi 13.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
İran'da dün rekor düzeyde katılımın olduğu cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk sonuçlara göre Mahmut Ahmedinecad'ın açık ara önde olduğu bildirildi. Reformcu aday Mir Hüseyin Musavi ise sandıkların kapanmasının hemen ardından "Zafer bizim. Seçimi biz kazandık" açıklaması yaptı. İslam devriminden bu yana cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk defa rekor düzeyde bir katılım vardı. 42.6 milyon seçmenin sandığa çağrıldığı ülkede, 32 milyon seçmen sandık başına giderken, oy verme işlemi 4 kez uzatıldı. İranlılar, gece 23.00'e kadar oy verdi. Seçim Kurulu Başkanı Kamran Danişcu, yüzde 47'si sayılan oylarda ilk belirlemelere göre 15 milyon 251 bin 781 oydan, 10 milyon 230 bin 478'ini Mahmud Ahmedinecad'ın aldığını söyledi. Buna göre Ahmedinecad yüzde 67,7'lik oy oranıyla ilk sırada yer aldı. Açıklamaya göre reformcu aday Mir Hüseyin Musavi ise 4 milyon 628 bin 912 oy ve yüzde 30,34 ile ikinci sırada. Diğer adaylardan Muhdin Rızai yüzde 1,7 ile üçüncü, Mehdi Kerrubi ise yüzde 0,87 ile son sırada kaldı. Yüzde 50'yi aşan adayın cumhurbaşkanı seçileceği İran'da bu oran aşılamazsa seçimlerde ikinci tura geçilecek.

KADIN İLGİSİ BÜYÜKTÜ
İranlılar,dün sabah ülkenin büyük şehirlerinde, 08.00'de başlayan oy verme işleminden iki üç saat önce yollara döküldü. Camiler, okullar, gezici oy otobüsleri, sokaklarda seyyar oy verme noktalarında uzun kuyruklar oluştu. Hayatında oy vermeyenlerin seçime ilgisi büyüktü! Seçmenlerin yüzde 49'unu oluşturan kadınların seçime ilgisi yüksekti. Ülkenin resmi televizyon kanalı seçim haberini verirken "İşte seçim mucizesi. Halkımız yoğun bir şekilde oy vermeye gitti" ifadesini kullandı. Seçimlerde ülke tam anlamıyla ikiye bölündü. İşçi sınıfı, gelenekselciler, dindarlar, muhafazakarlar, Ahmedinecad'a oy verdi. Kırsal kesim oyları da Ahmedinecad'a aktı. Daha fazla özgürlük isteyenler ve ortasınıf oyları ise refomcu aday Mir Hüseyin Musavi'ye yöneldi.