"Yeni terör dalgası" uyarısı

Terör uzmanı İngiliz profesör Michael Clarke, polis ile istihbarat birimi MI5'in, İngiltere'de yeni bir terör dalgasına karşı kendilerini hazırlaması gerektiği uyarısında bulundu.

Bir grup Müslüman teröristin kitlesel eylemlere hazırlandığı iddiasını ortaya atan Prof. Clarke, bu kişilerin İngiltere'de doğup büyüdüğünü ve terör örgütlerine katıldığını söyledi.

İngiltere'nin saygın düşünce kuruluşlarından Royal United Services Institute'ın (RUSI) direktörü olan Clarke, operasyonlarda ele geçirilen terör zanlılarının İngiliz hapishanelerini bir tür ''terör üniversitesi''ne dönüştürdüğünü de savundu.

Güvenlik birimlerinin son 8 yıla, terörle mücadelenin altın yılları olarak bakıyor olabileceğini de belirten Prof. Michael Clarke, Müslüman gençlerin radikalleşme sürecinin hızla ilerlediğini söyledi.

Terör gruplarının da "hatalarından" ders çıkartarak tekniklerini ilerlettiklerine işaret eden Prof. Clarke, eğer "şansları yaver giderse" amatör terör heveslilerinin de profesyoneller kadar tehlikeli olabileceği uyarısında da bulundu.

Clarke, İngiltere'de polis ve istihbarat birimlerinin yöneticilerinin 2005 yılının Temmuz ayında Londra'da düzenlenen bombalı saldırılardan bu yana gösterdikleri başarıyla övünebileceklerini de belirtti.
BİZE ULAŞIN