Ahmedinejad yeniden Cumhurbaşkanı

İran'da dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin gayriresmi sonuçlarına göre Mahmud Ahmedinejad, seçimlerin galibi oldu.

Cumartesi 13.06.2009 11:13
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009 16:00
ABONE OL
İran'da dün yapılan 10. dönem cumhurbaşkanı seçiminin gayri resmi sonuçlarına göre, Mahmud Ahmedinejad, yeniden seçildi.

İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli, resmi olmayan kesin sonuçlara göre, Ahmedinejad'ın dört yıllığına yeniden cumhurbaşkanlığına seçildiğini söyledi.

Mahsuli, tamamı sayılan 39 milyon 165 bin 191 oyun, 24 milyon 527 bin 516'sını alan Ahmedinejad'ın yüzde 62.63 oy oranıyla seçimin galibi olduğunu bildirdi.

Mir Hüseyin Musevi ise 13 milyon 216 bin 411 oy ve yüzde 33.75'lik oranla yarışı ikinci sırada tamamladı.
Diğer adaylardan Muhsin Rızai 678 bin 240 oy ve yüzde 1.73 oranla üçüncü, Mehdi Kerrubi ise 333 bin 635 oy ve yüzde 0.85 oran ile son sırada yer aldı.

Oylardan 409 bin 389'unun ise geçersiz sayıldığı belirtildi.18 yaş ve üzeri 46,2 milyon kayıtlı seçmenin olduğu ülkede bu sonuçlara göre halkın yüzde 85'i oy kullanmış oldu.

* İRAN'DAN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ...

Ayrıca yurt dışında 130 ülkedeki İranlıların tercihinde Musevi 85 bin 353 oyla ilk sırada yer alırken, Ahmedinejad'a 71 bin 509 oy çıktı.Yurt dışındaki oyların dağılımında Rızai, 3 bin 179 oyla üçüncü, Kerrubi 3 bin 50 oyla dördüncü sırada yer aldı.

İslam devriminden bu yana cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk defa rekor düzeyde bir katılım vardı. 42.6 milyon seçmenin sandığa çağrıldığı ülkede, 32 milyon seçmen sandık başına giderken, oy verme işlemi 5 kez uzatıldı.

Seçimlerin ikinci tura taşınmaması için bir adayın, oyların yüzde 50'ni alması yetiyor. %50'nin üzerinde oy alan Ahmedinejad ilk turda Cumhurbaşkanı olma hakkını elde etti.İran devlet ajansı IRNA da, Ahmedinejad'ın zafer kazandığını bildirmişti.

Bu arada, dini lider Ayetullah Ali Hamaney yayımladığı bildiride, seçimlere büyük oranda katılım gösteren halka teşekkür etti.Hamaney, Cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilen Ahmedinejad'a da başarılar diledi.

"SEÇİME HİLE KARIŞTI" İDDİASI!

İLK KUTLAMA CHAVEZ'DEN

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, İran'daki cumhurbaşkanı seçiminin galibi Mahmud Ahmedinejad'ı kutladı.

İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV, Chavez'in, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı telefonla arayarak yeniden bu göreve seçilmesinden dolayı kendisi ve Venezuela halkı adına tebriklerini sunduğunu bildirdi.

Venezuela liderinin, Ahmedinejad'a ''Sizin seçim başarınız, kibirli küresel güçlere karşı özgür halkların zaferidir'' ifadesini kullandığı belirtildi.

Ahmedinejad'ın da Chavez'e ve Venezuela halkına teşekkür ettiği, seçimlerin asıl galibinin halk olduğunu vurguladığı kaydedildi.

Seçimlerden önce de Ahmedinejad'a başarılar dileyen Chavez, Ahmedinejad için, ''İslam devriminin kahramanı, üçüncü dünya ülkelerinin savunucusu ve emperyalizme karşı mücadele eden cesur savaşçı'' ifadelerini kullanmıştı.

Seçim Kurulu Başkanı Kamran Danişcu, yerel saatle 13.30'da yaptığı açıklamada, sayılan ve geçerli 34 milyon 377 bin 493 oyun 21 milyon 781 bin 391'ini alan Ahmedinejad'ın yüzde 63,36 ile ilk sırada olduğunu bildirmişti.

İRAN ULUSAL DİRENİŞ KONSEYİ: "AHMEDİNEJAD'IN GÖREVİNİ SÜRDÜRMESİ BASKININ ARTMASINA YOL AÇACAK"
İranlı muhalif grup İran Ulusal Direniş Konseyi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın görevini sürdürmesinin "muhalifler üzerindeki baskıların ve atom bombası sahibi olmak için çabaların artmasına" yol açacağını bildirdi.

Konseyin bildirisinde, Tahran yönetimi, seçime katılım oranını "4 ila 5 kat" arasında şişirmekle suçlanarak, İranlıların yüzde 85'inden fazlasının seçimleri boykot ettiği iddia edildi. Bildiride, "bu kitlesel boykotun sosyal ve siyasi planda ülkenin demokratik bir çözüme hazır olduğunu gösterdiği" ifadesi yer aldı.

Bildiride, Konseyin lideri Meryem Recavi'ye göre, Mahmud Ahmedinejad'ın görevini sürdürmesinin "iç tasfiyelere, muhalifler üzerindeki baskıların, atom bombası sahibi olmak için çabaların, terörizm ve aşırılık ihracının artmasına yol açacağı" kaydedildi.

İran'da dün yapılan 10. dönem cumhurbaşkanı seçiminin gayri resmi sonuçlarına göre, Mahmud Ahmedinejad, yeniden seçildi.