170'den fazla reform yanlısı gözaltında

Pazar 14.06.2009 14:13
Güncelleme: Pazar 14.06.2009 14:17
ABONE OL
İran'da seçim sonuçlarına itiraz için korsan gösteri düzenleyen, kamu malına zarar veren ve halk güvenliğini tehdit eden 170 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan, seçim sonrası gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, halk güvenliğini tehdit edenlere karşı sert önlemler alınacağını uyarısında bulundu.

Radan, gözaltına alınan kimi şahısların bazı suçlardan sabıkalı olduğunu ve soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Başkent Tahran'daki olaylarda bazı güvenlik görevlilerinin yaralandığını kaydeden Radan, bazı bankaların tahrip edildiğini, iki belediye otobüsünün yakıldığını ve birkaç özel araç ile polis otosunun zarar gördüğünü belirtti.

Olaylar sırasında halktan bazı kişilerin, polisin kötü muamelesi ile karşı karşıya kaldığını doğrulayan Radan, ''Emniyet güçleri arasında hata yapanlar da var. Bu hatayı en aza indirmeye çalışıyoruz'' dedi.
Radan, ülke çıkarlarına zarar vermek ve izinsiz gösteri yapmak isteyenlere karşı sert tedbirlere başvurulacağı uyarısını yineledi.

Olayların asli sorumlusu olarak gözaltına alınanların 10'unun siyasi kimliği olduğu, 50 kişinin de olayın planlayıcıları arasında yer aldığı kaydedildi.

Diğer 110 kişinin ise gösterilere karışanlar olduğu ve sorgularının ardından serbest bırakılmalarının beklendiği belirtildi.

Bu arada, Fars Haber Ajansı, adaylardan Mir Hüseyin Musevi'nin ev hapsinde olduğuna dair haberlerin gerçek olmadığını duyurdu.

Devlet televizyonu da Tahran sokaklarında dün geceki olaylara ilişkin görüntüler yayımladı. Görüntülerde ateşe verilen araçlar, camları kırılan banka ve iş yerleri ile devrilen çöp kutuları yer aldı.
Kentte durumun sakin olduğu ve emniyet güçlerinin görevinin başında olduğu belirtildi.