ABD, Taliban'ı vurdu: 5 ölü

Pazar 14.06.2009 11:37
ABONE OL
ABD'ye ait insansız bir uçağın, Pakistan'ın Güney Veziristan bölgesine hava saldırısı düzenlediği, ilk belirlemelere göre 5 militanın öldüğü bildirildi.

Peştu aşiret liderlerinden Habibullah Mehsud, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, insansız uçağın Taliban militanlarını taşıyan bir aracı füzeyle vurduğunu, olay yerinde 3 ceset gördüğünü anlattı.
AP'ye bilgi veren yerel yetkililer ise füzenin 3 aracı hedef aldığını ve saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiğini söylediler.

Bu arada, Pakistan güvenlik güçlerinin savaş uçakları ve helikopterlerle Bajur bölgesindeki Taliban güçlerine ait hedefleri vurduğu bildirildi.

Bajur'daki hükümet yetkilisi Zekir Hüseyin Afradi, çatışmaların Çarman Vadisi'nde olduğunu belirtti. Afradi, Pakistan ordusunun bu operasyonda hava saldırısı düzenlediğini, asker ya da milis kara gücünün olaya karışmadığını ifade etti.

Afradi'nin yardımcısı Cemil Han da Çarmang'daki militanların direnmeye devam ettiğini ve Cuma gününden bu yana ölenlerin sayısının 14'e yükseldiğini açıkladı.