Biber gazlı demokrasi

İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimi Ahmedinecad'ın zaferiyle sonuçlandı. Reformist aday Musavi "Sonuçlar hileli. Direnin" deyince muhalifler sokağa döküldü

Cumartesi 14.06.2009
Güncelleme: Pazar 14.06.2009
ABONE OL
İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri sona erdi. Sandıktan 35 milyon geçerli oyun yüzde 63'sini alan Mahmud Ahmedinecad zaferle çıktı. Ancak oyların yüzde 34'sini alan reformist rakibi Musavi'nin yandaşlarına "Hile yapıldı. Sonuçları tanımıyorum" diye seslenmesi ortalığı karıştırdı. Başkent Tahran, sonuçların belli olmaya başladığı önceki gece geç saatlerden itibaren, çok gergin saatlere tanık oldu. Polis ile Musavi taraftarları arasında gün boyu çatışmalar sürdü. Polis, kendisine taş atan öfkeli kalabalıkları dağıtmak için zaman zaman biber gazı kullandı, göstericileri copladı. Gençler önceki gece yarısı, reformcu adayın karargâhının bulunduğu, Tahran'ın ünlü ValiAsır caddesinde toplandı. Polis engellemek isteyince kanlı görüntüler ortaya çıktı. Sert müdahale göstericileri dün de yıldırmadı.

İKİ TARAFIN YANDAŞLARI ÇATIŞTI
Göstericiler ellerinde reformcuların sembolü olan yeşil renkli bantlarla, "Musavi, oylarımızı geri al! Zavallı halk, hükümetin hilesine düştünüz" diye slogan attı. Musavi'nin dün öğle saatlerinde düzenleyeceğini duyurduğu basın toplantısına güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi. Yaptığı 'direnin' açıklamasından sonra da reformist adayın ortadan kaybolması kafaları karıştırdı. Öğleden sonra ise 1000'den fazla Musavi ve Ahmedinecad taraftarı, Fatemi sokağında karşılaştı. Polis Musavi yanlılarını dağıtırken, insanlar kaçışmaya başladı.

HALI ÜZERİNDE OY SAYDILAR

Musavi taraftarları, seçimlere hile karıştırılmasını, hiçbir bağımsız kurumun oyların sayıldığını takip edememesi gerekçesine bağlıyorlar. Bir seçim gözlemcisi "Oyları İçişleri Bakanlığı'na götürüyorlar ve bir halının üzerine yığıyorlar. Ben bu sefer görmedim ama bir başka seçimde tanık olmuştum. Birkaç kişi oyları ellerine alıp içlerini okumaya başlıyor. Ahmedinecad taraftarları, kendi adamlarını koymuşlar oraya. Tabii ki seçime hile karıştırdılar. Sokakta protesto ettik. Her yerime polis copu yedim!.." diyor. Musavi ise açıklamasında "İnsanlar uzun kuyruklarda beklediler. Kime oy verdiklerini biliyorlar. Sonuçlar karşısında şaşkınlık yaşadılar" dedi. Musavi, Kum kentindeki din adamlarını da bu konuda seslerini yükseltmeye çağırdı.

Muhalifleri mahzene kapattılar!
MUSAVİ yandaşları oy sayımına hile karıştığını iddia ederek İçişleri Bakanlığı'nı basmak isteyince polis müdahalesi ile karşılaştı. Polis, gençlerin, içinde Seçim Komitesi'nin bulunduğu İçişleri Bakanlığı binasına gireceği endişesiyle, bakanlığın önünde protesto eden göstericilerin ellerini arkadan plastik kelepçelerle bağlayarak copladı. Onlarca gösterici ise arabalarla, bakanlığın mahzenine götürülerek kilit altına alındı. Tahran sokaklarında gün boyunca polisten dayak yiyen gençlerin ağlama ve çığlık sesleri duyuldu. Öte yandan, ülkede Musavi taraftarlarının çok kullandığı cep telefon mesajları da bloke edildi. Telefonlar da zaman zaman kullanıma kapatıldı. Sonuçlara itiraz eden muhaliflerin düzenlemeyi planladığı direniş gösterisi için örgütlenmenin engellenmesi için Musavi destekçilerinin kullandığı tüm internet sitelerine erişim engellendi.

Fisk ile çatışmanın ortasında...
İRAN seçimlerini yerinde izleyen muhabirimiz Duygu Leloğlu kaldığı otel lobisinde tanıştığı İngiliz Independent gazetesinin ünlü köşe yazarı Robert Fisk ile çatışmaların içine girince polis dayağı yemekten son anda kurtuldu. Leloğlu yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: Fisk bana "Hadi biraz ileride gösteriler var, gidelim o tarafa!" dedi. Musavi taraftarları ve Ahmedinecad yandaşları karşı karşıyaydı. Fisk ile bir ağacın arkasına saklandık. Bir polis bizi görüp üstümüze yürüdü. Ünlü meslektaşım bana "Kaçarsan polis seni coplar. Eline basın kartını al. Yanımda dur" dedi. Çatışmayı önlemek isteyen polis Ahmedinecadcıların tarafını tutup, diğerlerini dağıtmaya çalıştı. Tehlike geçince Fisk'e beni koruduğu için teşekkür ettim...

İlk kutlama 'Kanki' Chavez'den
AHMEDİNECAD'IN zaferini ilan etmesinden hemen sonra kendisini telefonla arayarak ilk kutlamayı yapan ABD karşıtlığında müttefiki olan Venezüella lideri Hugo Chavez oldu. Chavez telefonda "Başarınız, kibirli küresel güçlere karşı özgür halkların zaferidir" dedi. ABD seçimin ardından durumun yakından izlendiğini ve özellikle iddiaların üzerine eğileceğini bildirdi. İsrail Başbakan Yardımcısı Shilvat Shalom'sa yaptığı açıklamada "Bu sonuçlar Ahmedinecad'ın nükleer programının halk arasında da geniş destek gördüğüne dair dünyaya açık bir mesajdır. Diyalog istemediklerinin açık kanıtıdır" dedi.

POLİS DE DAYAK YEDİ
Musavi yandaşlarının yaptığı gösterilere müdahale etmek isteyen bir polis memuru kalabalık tarafından linç edilmek istendi. Göstericiler bir belediye otobüsünü de ateşe verdi.