İşte Abramoviç'in yatı!

Roman Abramoviç, dünyanın en büyük yatı olan 170 metrelik Eclipse'i dün suya indirdi. Abramoviç'in filosuna 2010'da katılacak yatta, füze savunma sistemi bile bulunuyor

Cumartesi 14.06.2009
ABONE OL
İngiliz futbol takımı Chelsea'nin sahibi, milyarder Rus işadamı Roman Abramoviç, dünyanın en büyük özel yatına sahip oldu. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, 170 metre uzunluğunda ve maliyeti 495 milyon dolar (760 milyon TL) olan "Eclipse" (Tutulma) adlı yat, Almanya'nın Hamburg kentindeki Blohm&Voss tersanesinde suya indirildi. Ortalama bir futbol sahasının iki katına yakın uzunluktaki Eclipse, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşit El Maktum'un 160 metre uzunluğundaki yatını da geride bırakmış oldu. Dev yatın, Abramoviç'in "filosuna" 2010 yılında katılması bekleniyor.

HER TÜR LÜKS VAR

Neredeyse iki futbol sahası uzunluğunda olan Eclipse'in nitelikleri de oldukça dikkat çekici. Yatta iki helikopter pisti, bir yüzme havuzu, lüks SPA, füze savunma sistemi, bir adet mini denizaltı, Abramoviç'in ana süitini çevreleyen zırh kaplamaları ve kurşun geçirmez pencereler bulunuyor. 42 yaşındaki Rus işadamının üç büyük özel yatı bulunuyor. Bunlardan Pelorus 115 metre, Ecstasea 86 metre, Sussurro ise 49 metre uzunluğunda. Bu üç yatın yıllık toplam masrafı ise tam 21 milyon doları (38 milyon TL) buluyor. Tek başına Pelorus'un yakıt tanklarını doldurmanın bedeli 120 bin dolar (185 bin TL).