Açık giyinmeye zorlayan iş yerinden tazminat aldı

İngiltere'de garson olarak çalışan bir Boşnak kadınının, kendisini kolsuz ve parlak kırmızı bir elbiseyle servis yapmaya zorlayan iş yeri hakkında açtığı dava hükme bağlandı ve iş yeri 3 bin sterlin (yaklaşık 7,6 bin TL) tazminat ödemeye mahkum edildi.

Pazartesi 15.06.2009 14:08
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009 14:20
ABONE OL
Mahkeme 33 yaşındaki Fete Lemes'in ''cinsel taciz'' iddiasıyla açtığı davada sözü geçen elbiseyi de inceledi. Elbisenin Lemes'in iddia ettiği gibi ''cinsel açıdan teşhire yönelik ve açık saçık'' bulunmadığı belirtilmekle birlikte genç kadının bu giysiyi giymeye zorlanmasının doğru olmadığı kanaatine varıldı.

Kararda, Boşnak kadının iffet ve teşhir konularında 21. yüzyıl İngilteresinde bazılarından farklı görüşlere sahip olabileceğine işaret edilirken, yine de Lemes'in diz üstü boyda, yakası açık elbiseyi, samimiyetle ''uygunsuz bulduğu'' kanaatine varıldığı belirtildi. Lemes'in bu elbisenin içinde kendisini ''fahişe gibi'' hissedeceğine dair görüşlerini de samimi bulan mahkeme heyeti, bu nedenle kadının bu kıyafeti giymeye zorlanmasının doğru olmadığına karar verdi.

Lemes'in bir dönem çalıştığı ve giysi tartışması yüzünden ayrılıp mahkemeye verdiği Londra'nın Mayfair semtindeki Rocket restoranın yöneticilerinin giysiyle ilgili ısrarının ''cinsel tacize'' girdiği hükmüne varıldı.
Mahkeme, Lemes'in 20 bin sterlin tazminat talebinin 17 bin sterlinlik bölümünü, genç kadının yaşadığını öne sürdüğü travmayı abarttığı gerekçesiyle reddetti.