Günah keçisi basın oldu

İran lideri basın toplantısında bağımsız seçim sürecinin bittiğini söyledi ve ekledi: "Nükleer program sürecek. Obama ile görüşebilirim"

Pazartesi 15.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
İran festival havasında geçen seçim kampanyaları sonrası açıklanan seçim sonucuna "alışmaya" çalışıyor. M. Hüseyin Musavi yanlıları cumartesi günü başlattıkları protestolarını sürdürdü. İnternet sitesinden seçim sonuçlarına resmen karşı çıkacağını söyleyen Musavi taraftarlarına protestoların dozunu kaçırmamaları uyarısında bulundu. Öte yandan seçimi bir kez daha kazanan Mahmud Ahmedinecad taraftarları da zafer kutlamaları için bir araya geliyor. Dün öğle saatlerinde 600 kadar basın mensubuna bir basın toplantısı düzenleyen Ahmedinecad özgür ve barışçıl bir seçimin sonlandığını söyledi.

FUTBOL BENZETMESİ

Batılı ülkelere "Artık seçimlere karıştığınız günler geride kaldı. İran halkı tercihini yaptı" diye seslendi. Ülkesinin nükleer çalışmalarının süreceğini belirten İran lideri, ABD Başkanı Obama'ya da, "Aynı geçen ay söylediğim gibi ABD lideriyle bir görüşmeye hazırım" dedi. Ahmedinecad, CNN'den Christian Amanpour'un 'Musavi'nin can güvenliğini garantiliyor musunuz? Kaç parti mensubu tutuklandı?" sorusuna ısrarla, futbol maçı örneğini vererek cevapladı. Musavi'yi ima eden Ahmedinecad, "Futbol maçı çıkışında, kırmızı ışıkta geçerseniz, polisten ceza yersiniz. Eğer kişi yeşil ışığın yanmasını beklemezse, tabii ki ceza yer..." Öte yandan, Ahmedinecad basın toplantısında ülkeye gelen basın mensuplarını sert bir dille eleştirip, halkı kışkırtmak ve ayaklanmalara yol açmakla suçladı. Açıklama sonrası İranlı yetkililer de yabancı basın mensuplarını vizelerinin uzatılmayacağını ve en kısa sürede ülkelerine dönmelerinin tavsiye edildiğini söyledi. "Güvenlik görevlilerine gerektiğinde ateş etme yetkisi verildi. Uluslararası basının gösterilere katılmasını tavsiye etmiyoruz" mesajı vererek basının olayları izlemesinin önü kapatılmaya çalışıldı. Ortadoğu'nun en büyük TV kanallarından El Arabiya'ya yayın yasağı getirildi. İtalyan RAI televizyonun iki muhabiri polisten feci şekilde dayak yedi. Seçimde yüz 0.85 oy olan aday Mehdi Kerrubi 'Seçim sonuçları gayrimeşru Ahmedinecad'ı cumhurbaşkanı olarak tanımıyoruz" dedi.

TÜRKİYE

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından Ahmedinecad'ı arayarak tebrik etti. Öte yandan seçim sonuçlarının Ankara'yı şaşırtmadığı belirtilirken Musavi taraftarlarının başlattığı gösterilerin kaydınladığı izlendiği de kaydedildi.

ABD

DIŞİŞLERİ Bakanı Hillary Clinton, sandıktan çıkan sonucun İran halkının isteklerini yansıtması yönündeki dileğini belirtti. Clinton, seçime hile karıştığı iddiaları araştıracaklarını da vurguladı. Beyaz Saray ise, "Tüm gelişmeleri yakından ve kapsamlı bir şekilde izliyoruz" dedi.

FRANSA

DIŞİŞLERİ Bakanı Bernard Kouchner, Paris'te ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell ile yaptığı görüşmeden sonra İran'daki durumdan endişe duyduklarını söyledi. Kouchner, İran yönetiminin şiddet yoluyla bir yere varmasının mümkün olmadığını ifade etti.

ALMANYA

DIŞİŞLERİ Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Seçimdeki hile manipülasyon iddiaları çok düşündürücü. İlgili makamların gerekli incelemeleri yaparak soru işaretlerini aydınlatıcı bir açıklama yapması gerekir" şeklinde konuştu. Göstericilere karşı şiddeti "kabul edilemez" niteledi.