İran’da internet savaşları

İran’da seçim sonuçlarını protesto eden halk hükümetle ‘savaş’ını internete taşıdı. İnternet kullanıcıları hükümet yanlısı siteleri çökertirken hükümet de sunucuları devre dışı bırakarak internete erişimi yavaşlatıyor...

Salı 16.06.2009 01:16
Güncelleme: Salı 16.06.2009 01:17
ABONE OL
İran'da geçtiğimiz Cuma gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına itiraz eden halk üç gündür sokaklarda. Sokaklarda güvenlik güçleri ile halk arasında yaşanan çatışmalar internet ortamına da sıçradı. Ahmedinejad karşıtları, Ahmedinejad ve hükümet yanlısı bazı internet sitelerini hackleyince hükümet yetkilileri de karşı atağa geçerek internete erişimi engellemeye çalışıyor.

Oylarının hesabını soran reform yanlıları internet üzerinden örgütlenerek resmi ve hükümet yanlısı siteleri çökertti. Bu sitelere aynı anda giren intenet kullanıcıları ani trafik artışına neden olarak bu sitelerin serverlarının çökmesine neden oldu. Twitter üzerinden yayılarak sunulan bazı yöntemler de sitelerin çökmesini hızlandırdı. Yöntem İranlı internet kullanıcıları tarafından oldukça rağbet gördü. Hamaney ve Ahmedinejad'ın siteleri de hacklendi İnternet güvenliği konularını ele alan 'ThreatChaos' adlı blogta saldırıya uğrayan internet siteleri listesinde İran dini liderinin sitesi www.leader.ir ve cumhurbaşkanlığı sitesi www.president.ir de bulunuyor. Saldırıya uğrayan sitelerden Fars Haber Ajansı sitedeki trafik yoğunluğu nedeniyle URL adresini ve SPS ayarlarını değiştirdi. Sitenin kolay açılması için anasayfasındaki görsel sayısı da bir önlem olarak en aza indirildi. Yine saldırıya karşılık olarak anasayfasına bir kod yerleştiren site Mir Hossein Mousavi ve yanlıları ile ilgili sitelere karşı saldırıda bulundu. Bu tür saldırılar internet terminolojisinde DDoS saldırıları olarak adlandırılıyor. Bu yöntemle sitelere kaldırabileceğinden fazla trafik yönlendiriliyor, bant genişliği yetersiz kalan siteler de böylelikle çöküyor. Ekranda 'Error' uyarısı görülüyor. "Hükümet de sunucuları kapattı" ThreatChaos adlı blog bu saldırıların etkisini azaltmak isteyen İran devletinin karşı saldırı olarak internet sunucularını devre dışı bıraktığı görüşünde. Blog elinde hükümetin bunu gerçekleştirdiğine dair çok ciddi belgeleri olduğu iddiasında. İnternet kullanıcıları da farklı ortamlarda internet hızının düştüğünü dile getiriyor. Uzmanlara göre internet hızının düşürülmesi sadece saldırılarla ilgili bir durum değil. Hükümetin bunu yaparken başka nedenleri de olduğu görüşü hakim. Bilindiği üzere İran'da seçim sonrası gerginliklerin başlamasının ardından GSM hatlarında erişimle ilgili sorunlar yaşanıyor ve facebook gibi sosyalleşme siteleri ile haber portalleri, blog, reform yanlısı siteler filtreleme engellinde. Reform yanlılarınca hacklenen siteler:

www.leader.ir (İran dini liderinin sitesi)
www.president.ir (Cumhurbaşkanlığı sitesi)
www.farsnews.com (Fars Haber Ajansı)
www.irna.ir (İran Haber Ajansı)
www.irib.ir
www.iribnews.ir
www.rajanews.com (Raja News)
www.kayhannews.ir (Kayhan Gazetesi)

(Kaynak: BBC Farsça Servisi)