İsrail'den şartlı Filistin devleti

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin devleti için ilk sinyali verdi. Ancak 'silahsızlık' ve Yahudi devletinin resmen tanınması şartı koştu. 'Kudüs başkentimiz olmalı' dedi. Filistin yönetimi tepkili: Barışa torpil koydu...

Pazartesi 15.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Geçtiğimiz Nisan ayında İsrail'de başbakanlık koltuğuna oturan sağcı lider Benyamin Netanyahu ülkesinin resmi dış politika vizyonunu açıkladığı ilk konuşmasını dün gerçekleştirdi. ABD yönetiminin iki haftadır 'Filistin devletinden söz et" baskısı nedeniyle çerçevesi merakla beklenen konuşma Tel Aviv'deki Bar Ilan Üniversitesi'nde gerçekleşti. İsrail Başbakanı konuşmasında Filistin devletine 'evet' dedi. Ancak silahsızlanma ve Filistin tarafının İsrail devletini resmen tanımasını ön koşul olarak koydu. Netanyahu " Herhangi bir barış anlaşmasında Filistin kontrolü altındaki topraklar, İsrail için sağlam bir güvenlik güvencesi verilerek silahsızlandırılmalı. Filistinliler'in İsrail'i Yahudi halkının devleti olarak kabul etmesi ile birlikte de bizim yanımızda Filistin'in kurulması çözümünü sağlayacak barış anlaşmasına hazır olabiliriz" dedi.

'KUDÜS BİZİM BAŞKENTİMİZ'
Kudüs'ün tamamının İsrail'in başkenti olması gerektiğini de savunan Netanyahu tartışmalı yerleşkeler konusunda ise kafalarda soru işareti bırakacak şu açıklamayı yaptı: Yeni yerleşke inşasına izin vermeyeceğiz.Ancak mevcut yerleşkelerin doğal gelişiminin engellenmesine karşıyız... Netanyahu'nunun bu açıklamaları Filistin tarafını tatmin etmedi. Filistin lideri Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nabil Abu Rudeina "Bu konuşma bölgede barış için ortaya atılan tüm çözüm çabalarını yok edecek nitelikte bir torpidodur. İsrail devletinin tanınmasını istemekte Filistinliler'in tüm dünyadaki Küresel Siyonist hareketin bir parçası olması istenmiştir" diye konuştu.

HAMAS: IRKÇILIK YAPTI

Filistin müzakerecisi Saeb Erekat ise " Netanyahu barış görüşmelerini ortadan kaldırmak istiyor.Şartlar kabul edecek bir Filistinli dahi bulabilmek için bin yıl beklemesi gerekecek" diye konuştu. Hamas sözcüsü Fawzi Barhum da "Netanyahu'nun yaklaşımı ırkçı. " diye tepki gösterdi. ABD yönetiminden ise "Memnunuz" açıklaması geldi.

FİLİSTİNLİLER TV BAŞINDA
Filistinli aileler Netanyahu'nun konuşması için ekran bayına kilitlendi. Ancak Filistin devleti için öne sürülen koşullar yine yüzleri güldürmedi.

KEFİYELİ OBAMA
Aşırı Yahudiler, Filistin devletini savunan Obama'ya ateş püskürüyor. Tepkilerini kefiyeli Obama posterlerini Kudüs'un en işlek caddelerine asarak gösteriyor.