Reformcularla muhafazakarlar çatışıyor

Pazartesi 15.06.2009 14:38
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009 20:28
ABONE OL
İran'da seçim sonuçlarının ardından reformcularla muhafazakarlar çatışıyor. Genç yaşlı binlerce İranlı, tartışmalı geçen seçimlerden sonra bu sabah Ahmedinejad'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini protesto için Tahran'da toplandı.

SEÇİM SONRASI İRAN'DAN KARELER...

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yenilgiyle çıkan Mir Hüseyin Musavi de seçimleri "mizansen" olarak değerlendirdikten sonra ilk kez protesto yürüyüşleriyle halkın karşısına çıktı. Seçime hile karıştırıldığını savunan Musavi yanlıları "Musavi arkandayız! Oylarımızı geçerli kılmak için canımızı bile veririz!" şeklinde tezahüratlarda bulundu.

Reuters haberinde, motosikletler üzerinde gösterilere katılan Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad yanlısı göstericilerin, Mir Hüseyin Musavi yanlısı göstericilere sopalarla saldırdıklarını bildirdi.

AFP'nin haberinde ise, eski reformist cumhurbaşkanı Hatemi'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yeniden yapılmasını istediği ve Tahran'daki protesto gösterilerine katılacağı bildirildi.

İran'da 12 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarına resmen itirazda bulunuldu. Anayasayı Koruyucular Konseyi sözcüsü Abbas Ali Kedhudai, adaylardan Mir Hüseyin Musavi ile Muhsin Rızai'nin seçim sonuçlarına itiraz yönündeki dilekçelerin ellerine ulaştığını açıkladı.

Kedhudai, gerekli inceleme ve araştırmadan sonra itirazlara ilişkin adaylara bilgi verileceğini ve sonucun kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığının seçim sonuçlarına ilişkin kesin sonuçları Konsey'e henüz bildirmediğini belirten Kedhudai, resmi ve geçerli sonuçların 10 günde açıklanabileceğini kaydetti.

Diğer aday Mehdi Kerrubi'nin de seçim sonuçlarına itiraz ettiği yönündeki haberler resmi olarak henüz teyit edilmedi.

Bu arada seçim sonuçlarına itiraz için yapılan korsan gösterilerde yine kamu malına zarar verildiği belirtildi.

İtirazların üçüncü günündeki olaylarda bazı bankalar ile araçların tahrip edildiği, Ahmedinejad ve Musavi yanlıları arasında gerginlik olduğu bildirildi.

AB'DEN İRAN'A SEÇİM SONUÇLARINI AÇIKLIĞA KAVUŞTURMA ÇAĞRISI

Avrupa birliğine üye 27 ülke ise, İran'a seçim sonuçlarını açıklığa kavuşturması çağrısında bulundu. Fransa ise Paris'teki İran büyükelçisini çağırarak başkanlık seçimleri hakkındaki endişelerini ifade etti. İspanya dışişleri bakanı çağrı ile ilgili olarak şunları söyledi: "Seçimlerle ilgili olarak durumu açıklığa kavuşturmak gerekiyor, zira, nüfusun çoğunluğu fikirlerini ifade etmekte güçlük çekiyor."

SEÇİM SONUÇLARI NE KADAR BEKLENMEDİKTİ?

Reuters'ın haberine göre, Ahmedinejad'ın seçim galibiyeti, Musavi'nin Ahmedinejad'ı devirmesini bekleyen birçok İranlıyı şaşırttı. Seçimden birkaç gün önce yapılan anketlerde, Musavi önde gidiyordu ve anketler, Musavi'nin ikinci turda galibiyet yaşayacağını işaret ediyordu. Ancak Ahmedinejad'ın ilk rauntta aldığı %63'lük oya karşı Musavi'nin %34'lük oy alması, Musavi yanlılarını ve birçok İranlıyı hayal kırıklığına uğrattı. Bu hayal kırıklığı da Tahran'da ve beş diğer şehirde başlayan protesto gösterilerine neden oldu.

PROTESTOLAR YAYILIRSA NE OLUR?

Protestoların devam etmesi halinde hükümet, zor kullanma yolunu seçebilir; böylelikle seçim sonuçlarını da savunmuş olur.

Seçim öncesinde birçok Musavi yanlısı, Ahmedinejad'ın seçildiği 2005 yılından bu yana hüküm süren baskı ve tecrit ortamının yok olması için oy verdiklerini söylüyordu. Analistlere göre, ülkede süregelen protesto ve gösteriler, İslam Cumhuriyetinin meşruiyetini de azaltıyor; çünkü tüm bu gösteriler, halkın ülkenin dini lideri Ayetullah Hamaney'in yaptığı Ahmedinejad'ı destekleme çağrısına uymadığının bir göstergesi.

İRAN CUMHURBAŞKANI, RUSYA ZİYARETİNİ ERTELEDİ

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın bugün Rusya'ya yapmayı planladığı ziyareti ertelediğibildirildi.İran'ın Moskova Büyükelçiliğinden bir kaynak, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı bugün kesinlikle gelmeyecek" dedi.Ziyaretin ertelenme nedeni hakkında bilgi vermeyen kaynak, Ahmedinejad'ın Rusya'ya yarın geleceğini söyledi.Ahmedinejad'ın, Şangay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Yekaterinburg kentinde yapılacak zirvesine katılması bekleniyordu. Zirve, iki gün sürecek.Musevi taraftarlarının, Tahran'da bugün yapmayı planladıkları yürüş ve mitingin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığı kaydedildi. İçişleri Bakanlığı, gösteri ve yürüyüş kanununa aykırı davrananları bu eylemlerinin yasal sonuçları konusunda uyardı.