Domuz gribi yüzünden hac tehlikeye girebilir

Domuz gribi bu yıl kutsal hac ibadetini tehlikeye sokabilir. Suudi Arabistan'da 11'e yükselen domuz gribi vakaları üzerine yetkililer, salgın önlenemezse hacın iptal edileceğini yüksek sesle ifade etmeye başladı

Pazartesi 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
Domuz gribi bu yıl Müslümanların kutsal hac ibadetini tehlikeye sokabilir. Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede yeni tespit edilen üç vaka ile birlikte domuz gribi virüsü A/H1N1'e yakalanmış hasta sayısı 11'e yükseldi. Bir süre önce Dünya Sağlık Örgütü, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'na domuz gribinin hac mevsimine kadar kontrol altına alınamaması halinde iptalin sakıncaları olup olmadığını sormuş; Suudi yetkililer ise tüm önlemlerin alınacağını, ancak salgın engellenemezse iptalin gündeme gelebileceğini belirtmişti. Mısır Müftüsü Şeyh Ali Cuma da domuz gribinin yayılmasını önlemek için Müslümanların hac vazifelerini ertelemeleri gerekebileceğini söylemişti. Bu arada Bahreyn'den ABD'ye değişim programı çerçevesinde giden 13 öğrenciden 7'sinin, ülkelerine döndüklerinde yapılan kontrolde İnfluenza A/H1N1 virüsü taşıdığı belirlendi. Öğrencilerin karantina altına alındığı bildirildi.

AVRUPA'DA İLK ÖLÜM

Domuz gribi Avrupa kıtasında ilk kez can aldı. İskoçya'da A/H1N1 virüsü sebebiyle ölen bir kadın, Amerika kıtası dışında hastalık sebebiyle hayatını kaybeden ilk kişi oldu. Birleşik Krallık genelinde 500'ü İskoçya'da olmak üzere toplam bin 261 domuz gribi vakası tespit edildi. Fransa'da ise Toulouse kenti yakınlarındaki bir kolejin 7 öğrencisinde domuz gribi tespit edildi. Öğrenciler karantina altına alındı. Sağlık Müdürlüğü, yedi öğrencinin de yurt veya bölge dışına çıkmadığını, bu durumun virüsün ülke içinde kendini üretir hale geldiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.