Haber turu...

Salı 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
Kadın vekil sayısına kota
Mısır parlamentosu Meclis'te bulunacak kadın sayısına kota getirdi. Meclis'in kabul ettiği yeni yasaya göre 2010 yılındaki seçimlerin ardından parlamentoda en fazla 64 kadın bulunacak. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek tarafından tasarlanan yasanın amacının kadının toplumdaki rolünün iyileştirilmesine yönelik olduğu kaydedildi. Ülkedeki en son 2005'te yapılan seçimlerde 9 kadın meclise girmişti. Artan kadın vekil sayısıyla birlikte meclisteki milletvekili sayısı 454'ten 518'e çıktı.

Kaçırılan turistler öldürüldü
Yemen'in kuzeyindeki Saada bölgesinden geçen hafta kaçırılan üçü çocuk 9 turist ölü bulundu. Uluslararası bir bağış kuruluşuyla ülkeye giden 7 Alman, 1 İngiliz ve 1 Koreli piknik yaptıkları sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılmıştı. Turistlerin vurularak öldürüldükleri açıklandı. Yemenli yetkililer kaçırma ve öldürme eylemini El Kaide terör örgütünün yaptığını düşünüyor. Yetkililer öldürülen Almanlar arasında doktor bir adam eşi ve üç çocuklarının olduğunu açıkladı.

'Bana komplo kuruyorlar'
İtalya başbakanı Silvio Berlusconi son bir ayda hakkında çıkan haberleri komplo olarak nitelendirdi. ABD'ye ziyareti öncesinde sanayicilere konuşan Başbakan işadamlarını aleyhinde kampanya yapan sol basına reklam vermemeye davet etti. Bu sözleri ile şiddetli eleştirlere maruz kalan İtalya başbakanı sonra çark ederek "Ben muhalefet lideri Franceschini'nin reklamını yapmayın demiştim" dedi. Dün de "Hükümet yoluna devam edecek. Yoksa sandığa dönülür" tehdidinde de bulundu. Yasemin TAŞKIN / ROMA