'Netanyahu medyaya oynadı'

İsrail Başbakanı'nın öne sürdüğü şartların kabulü halinde Filistin devletine 'Evet' demesi sol görüşlü ülke basınınca "Bir şey demedi. Medyaya coşkuyu verdi" şeklinde yorumlandı

Salı 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu önceki gün Ortadoğu vizyonu ile ilgili yaptığı açıklamasında 'silahsızlık' ve Yahudi devletinin resmen tanınması şartlarını ön koşul olarak ortaya koyarak Filistin devleti için 'şartlı evet' dedi.

'ABD KARAR VERSİN'
Ancak öne sürdüğü koşullar ülkenin sol görüşlü gazetesi Hareetz tarafından "Sözlerinde yenilik yok. Saldırgan bir tavır takınmadı ama daha önce savunduğu şartları ortaya koydu. Bu da medyaya olumlu bir hava ile coşku vermek içindi" şeklinde yorumlandı. Sağ koalisyonun lideri Netanyahu konuşması ile kendi görüşündeki İsrailli siyasileri de memnun edemedi. İsrail parlamentosudan Ulusla Birlik Partisi'nin sağcı milletvekili Aryeh Eldad, Netanyahu'nun Filistin devletinden söz etmesini eleştirerek "Bu helal usülle kesilmiş domuz eti yemeye benziyor" dedi. Eldad'ın partisinden bir başka vekil Ben-Ari ise "Kararlar Washington'da veriliyor. İsrail'de seçimde yapmayalım. Bundan böyle kimin başa geçeceğine ABD karar versin" dedi.

ADALETİN BU MU DÜNYA!
Reuters fotoğraf ajansına düşen bu fotoğraf kareleri Batı Şeria'nın Beytüllahim kentinde bulunan ve Kudüs'e Filistinli işçilerin girişinin sağlandığı bir İsrail güvenlik noktasında çekildi. Bir gece öncesinden ekmek parası için güvenlik bariyerlerinin arkasına yığınlar halinde gelen Filistinliler demir kafeslerin arkasında tutuluyor.