Yüz binler sel oldu

'Seçimlere hile karıştırıldı' diyen 1.5 milyon muhalif, Tahran'daki Özgürlük Meydanı'na yürüdü. Mahşeri kalabalık, 'Sonuna kadar gideceğiz' sloganı attı

Salı 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Musavi taraftarları, dün saat 16.00'dan itibaren Tahran'ın Devrim Meydanı ve Özgürlük Meydanı'nda toplanarak Vedek Meydanı'na kadar yürüdü. Binlerce gösterici, polisin kendilerine biber gazı fışkırtması olasılığına karşı ağızlarına ameliyat maskeleri taktılar. Kalabalıktan "Allahüekber", "Musavi oylarımızı geri al!", "Yüzde 63 oyum nerede" sloganları yükseldi. Zırhlı polis ise, kenarda göstericileri seyretti. AFP muhabirinin sorusu üzerine iki polis memurundan birisi, Özgürlük Meydanı'nda toplanan kalabalığın sayısını en az 1.5 milyon, diğeri de 2 milyona yakın şeklinde açıkladı. Kilometrelerce zincir oluşturan göstericiler akşamın ilerleyen saatlerinde ertesi gün buluşmak üzere meydandan ayrıldı.

ATEŞ AÇILDI: 1 ÖLÜ

Gösteri sırasında ise bir grup gönüllü milis teşkilatı (Besic) binasına saldırınca ateş açıldı ve bir kişi öldü. Olayda yaralananlar bulunduğu de belirtildi. Musavi ayrıca, Tahran'da bulunan Ayetullah Ruhollah Humeyni'nin mozolesinde oturma eylemi yapma tehdidinde de bulundu. Yetkiler, bu eylemin, son dört gündür devam eden çatışmaları artırabileceğinden endişe ediyor. İran'daki cumhurbaşkanı seçiminin kaybeden adayı Mir Hüseyin Musavi'nin eşi Zehra Rahnevard da, Mahmud Ahmedinecad'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini reddetmek için sonuna kadar gideceklerini söyledi. Zehra Rahnevard AFP'ye yaptığı açıklamada, "Musavi ve ben, sonuna kadar gideceğiz" dedi.

ÜNİVERSİTE YURTLARINI BASTILAR
Tahran Üniversitesi'nin kampusu seçim sonrası gençlerin toplanma mekânına döndü. Yüzlerine polisin sıktığı biber gazına karşı ameliyat maskeleri takan yüzlerce genç seçim sonucunu protesto etti. Bir gece önce Musavi yanlılarının odalarının basıldığını, karşı çıkanlara polisin saldırdığını söyleyen gençler 7 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Independent gazetesinin ünlü köşeyazarı Robert Fisk ve ben, "Tahran Üniversitesi'nde Katliam!" "Katiller, katiller" diye bağıran gençlere yaklaştık. Bir genç, "Ölenler 10 kişiden fazla." dedi. Bir başka genç, "Bizi öldürüyorlar! Üniversite yurduna geldiler" diye konuştu. Biz gençleri dinlerken arkamızdan polis memurları yaklaştı. İçlerinden biri Farsça, "Ne işiniz var" burada dedi. Basın kartlarımızı verince Azeri aksanıyla konuşan bir diğer polis bizi içeri soktu böylece başımıza bir şey gelmeden içeri girip çıkabildik.

HAMANEY: İDDİALARI ARAŞTIRIN
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, seçimlerine hile karıştırıldığı iddialarını ortaya atan reformcuların, son dört gündür yaptığı gösterilerinin ardından, geri adım attı. Reformcu lider Mir Hüseyin Musavi'yi kabul eden Hamaney, iddiaların araştırılması için de emir verdi. Seçimin iptali için İran Anayasasını Koruyucular Konseyi'ne başvuran Musavi, "Yaptığı itirazdan umutlu olmadığını" söyledi.

İPTAL GÖRÜŞMESİ

Konsey başkanı Ayetullah Ahmed Cenneti ise Musavi'nin seçimlerin iptali yönündeki başvurusunu değerlendireceklerini ve ilgili kararı yakında vereceklerini açıkladı. Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin değerlendirme için bugün toplanması bekleniyor.