97 yaşındaki İsrailli'nin büyük sırrı

97 yaşındaki bir İsrailli 64 yıllık sessizliğini bozdu.

97 yaşındaki bir İsrailli 64 yıllık sessizliğini bozdu ve İngiliz Mandası'ndan bu yana sakladığı 6 varil dolusu silahın ve el bombasının yerini açıkladı.

Maariv gazetesinin haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Ein Hashofet kibbutzunda (çiftlik) yaşayan ve Hagannah bölgesinin eski bir komutanı olan Berl Keren, İngiliz askerlerinden gizlemek için silahları derin bir çukurda sakladığını itiraf etti.

Keren, Maariv'de yayımlanan ifadelerinde, "gece ve gündüz yeri kazarak silahları sakladıklarını, çünkü İngilizlerin bazı silahları taşımalarını yasakladıklarını" söyledi.

Keren, silahların saklanmasında rol oynayan Hagannah savaşçılarının o dönemde, bu silahların yerini söylememek için sessizlik yemini ettiklerini belirtti.

Maariv gazetesi, sessizlik yemininin, Keren'in kibbutzdaki bir arkadaşına 3 ay önce bu sırrı açıklamaya karar verene kadar bozulmadığını yazdı.

Silahların tam yerinin geçen pazar belirlendiği ve yaklaşık yarım metre derine gömülen silahların ortaya çıkarıldığı bildirildi. Kibbutz yönetiminin, bunu polise bildirdiği belirtildi.
BİZE ULAŞIN