İran'daki seçime araştırma komisyonu

İran'da cumhurbaşkanı seçimindeki usulsüzlük iddialarının araştırılması için komisyon kurulması önerildi.

Çarşamba 17.06.2009 10:49
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009 14:55
ABONE OL
Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına itiraz eden Mir Hüseyin Musevi'nin seçim komisyonu, halkın güvenini kazanan kişilerden oluşturulacak bir araştırma komisyonunun, seçimin sıhhatli yapılıp yapılmadığını araştırmasını istedi.

Diğer adaylardan Mehdi Kerrubi ve Muhsin Rızai tarafından da desteklenen önerinin, Anayasayı Koruyucular Konseyine iletildiği belirtildi.Seçimi kaybettikleri açıklanan üç adayın itirazlarını görüşmek üzere dün ilk toplantısını yapan Konsey'in, öneriyi bugün değerlendirmesi bekleniyor.

Musevi ve Kerrubi seçimlerin iptalini isterken, Rızai belli seçim bölgelerindeki oyların yeniden sayılmasını talep etmişti.

*AHMEDİNEJAD'IN ZAFERİ ŞÜPHELİ İDDİALARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Hukukçu ve din adamlarından oluşan 12 üyeli Konsey, seçim sonuçlarını iptal ya da resmi ve kesin olarak ilan etme yetkisine sahip.

"ŞİDDETİ TASVİP ETMİYORUZ"
Reformcu Mir Hüseyin Musevi'nin ofisinden yapılan açıklamada, seçim sonrası süreçte can kaybı ve yaralanmalar olduğu hatırlatılarak, ''Şiddeti tasvip etmiyoruz'' ifadesi kullanıldı.Açıklamada, ''kamu malına zarar verilmesi, halkın can güvenliğinin tehdit edilmesi ve polisin müdahalesinin barışçıl protesto gösterileriyle bir ilgisi olmadığı'' belirtildi.

Seçim sonuçlarına ilişkin itirazın barışçıl ve yasal yollardan yapılacağı kaydedilen açıklamada, bazı siyasi liderlerin gözaltına alınması kınandı.

*SEÇİMİN ARDINDAN FOTOĞRAFLARLA İRAN

Protestolarda tutuklananların bir an önce serbest bırakılmasının talep edildiği açıklamada, istenmeyen olaylar sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dilendi.

SAĞDUYU ÇAĞRILARI

Seçim sonuçlarının açıklamasından sonra başlayan protestolar sürerken yetkililer, cumhurbaşkanı adaylarına ve halka sağduyu çağrısında bulundu.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, İçişleri Bakanlığı, Anayasayı Koruyucular Konseyi ve cumhurbaşkanı adaylarının temsilcilerinden oluşan heyeti kabulde yaptığı konuşmada, ilgili tüm tarafları huzur ve güvenin sağlanmasına yardımcı olmaya çağırmıştı.

Hamaney, şiddete başvuran, kargaşa çıkaran, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atanların, ülkenin birlik ve bütünlüğüne kastettiğini belirtmişti.

"Tüm cumhurbaşkanı adaylarının, İslam Cumhuriyetinin ilke ve değerlerine bağlı olduğunu'' kaydeden Hamaney, "Sorunların kanun çerçevesinde halledilmesi'' çağrısında bulunmuştu.

Seçim sonuçlarına itiraz için yapılan gösterilerde çıkan olayları protesto amacıyla, Tahran'da yapılan gösteriye on binlerce kişi katılmış ve olayların sorumlularının yargılanmaları istenmişti.

Gösteride yapılan konuşmalarda ve okunan bildiride, milli birlik ve beraberliğin korunması çağrısı yapılırken, seçim sonuçlarına ilişkin itiraz ve diğer şikayetlerin yasal yollardan yapılması istenmişti.

Aynı gün Musevi taraftarlarının düzenlediği ve on binlerce kişinin katıldığı gösteride de şiddetten kaçınılması istenmişti.

OLAYLAR DÖRDÜNCÜ GÜNÜNDE
Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin sahiplenmediği olayların dördüncü gününde de bazı iş yerleri tahrip edildi, belediye otobüsleri ile özel araçlar ateşe verildi.

Olaylarda en az 8 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin yaralandığı resmi makamlarca teyit edilmişti.

Güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlarda olaylara karıştığı belirlenen, aralarında siyasilerin de olduğu 300'e yakın zanlının yakalandığı belirtilmişti.

Bu arada, motosikletli bazı aşırı grupların ellerinde sopalarla barışçıl gösteri yapanlara karşı şiddete başvurması ve halkı rahatsız etmesi tepkiyle karşılandı.

İÇİŞLERİ BAKANI, YURT BASKINININ ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ
İran İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli, Tahran Üniversitesi yurdunu basarak öğrencilere karşı şiddet uygulayan ve yurtta maddi zarara neden olanlar hakkında yasal soruşturma açılması talimatını verdi.

Bakan Mahsuli, Tahran Valisi Murteza Temeddün'e gönderdiği mektupta, "yurda saldıran şüpheli kişi ya da grupların" kim olduklarının belirlenmesini istedi.

Öğrencilere karşı kötü muamelede bulunulduğu bilgisinin kendisine ulaştığını belirten Mahsuli, Vali Temeddün'den, "Sorumsuz kişilerin ve yurda nasıl girdiklerinin belirlenmesi, sebep olunan maddi zarar, öğrencilerin şikayetleri, maddi ve manevi zararın telafi edilmesi" konularında bir an önce araştırma yapılmasını ve sonucun kendisine iletilmesini talep etti.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani de, yurdun basılmasını sorumsuzca ve yanlış olarak değerlendirmiş, ''Meclisten konuyu araştırmasını ve rapor sunmasını istediğini'' belirtmişti.

''Gece yarısı öğrenci yurduna saldırmak ve sabaha karşı bazı merkezlere baskın yaparak halkın asayiş ve huzurunu bozmak ne anlama geliyor'' diye soran Laricani, ''İçişleri Bakanı bu ülkede sorumludur ve mutlaka cevap vermelidir'' ifadesini kullanmıştı.

Çok sayıda öğrencinin yaralanmasına neden olan saldırıyı motosikletli ve sopalı saldırganların düzenlediği belirtiyor.Bu arada, öğrencilerin protestoları sırasında çıkan olaylarda gözaltına alınanların bir bölümünün serbest bırakıldığı bildirildi.

"OLAYLARIN ASLİ SORUMLULARI YAKALANDI"
İran İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, korsan gösterilerde kamu malına zarar veren ve halkın can güvenliğini tehlikeye atan grupların asli sorumlularının yakalandığını söyledi.

Muhsini Ejei, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, halkın da yardımıyla kargaşa ve tahrik peşinde olanların yakalanarak adli makamlara sevk edileceğini belirtti.

Bakanlığının olayları önceden kestirmede zaafları olduğunu kabul eden Muhsini Ejei, bu alandaki eksiklik ve açıkların giderileceğini kaydetti.

İçişleri Bakanlığı ve emniyet güçleriyle işbirliği halinde olduklarını ve görevlerini eksiksiz yerine getirmeye çalıştıklarını bildiren Muhsini Ejei, seçimlerde halkın büyük katılımını nimet olarak kabul etmek gerektiğini ifade etti.

Seçim sonuçlarına itiraz için yapılan korsan gösteriler sonucu çıkan olaylarda en az 8 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmış ve çok sayıda banka, iş yeri, belediye otobüsü ile özel araç tahrip edilmişti.

OBAMA: ''ADAYLAR (AHMEDİNEJAD VE MUSEVİ) ARASINDA ÇOK FARK YOK"
ABD Başkanı Barack Obama, İran'daki seçimlerle ilgili değerlendirmesinde (İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile seçimlerdeki en yakın rakibi Mir Hüseyin Musevi) ile ilgili olarak, ''Adaylar arasında siyasal açıdan çok az fark var gibi görünüyor'' dedi.

Barack Obama, CNBC Telezyonu'na yaptığı açıklamada, ''Gerçek politikaları açısından değerlendirildiğinde, Ahmedinejad ile Musevi'nin arasındaki fark, dile getirdikleri kadar büyük değil'' diye konuştu.

İran ile yakın gelecekte yapılması ve zorlu geçeceği öngörülen müzakerelerde kendisi açısından Tahran yönetiminde kimin olduğunun çok fazla önemli olmayacağını ifade eden Obama, ''Hangisi olsa da ABD'ye karşı tarihsel açıdan düşmanca tavrı olan bir İran rejimiyle çalışacağız'' dedi.

Obama, İran'daki seçimlere katılan adaylarla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, ''İran'ın içişlerine karışmış gibi görünmek istemediğini'' dile getirmişti.