Domuz gribi Meksika'da 113 can aldı

Meksika'da domuz gribine yol açan H1N1 virüsünden ölenlerin sayısının 113'e yükseldiği bildirildi.

Çarşamba 17.06.2009 07:22
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009 17:56
ABONE OL
Meksika Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, domuz gribinden hastalananların sayısı da 6 bin 970 olarak belirtildi.

Açıklamada, H1N1 virüsünden en son ölüm vakasının 31 Mayısta rapor edildiği de kaydedildi.

ARJANTİN'DE 3 KİŞİ DAHA ÖLDÜ
Arjantin'de domuz gribine yol açan H1N1 virüsü nedeniyle 3 kişinin daha öldüğü, ülkede bu nedenle ölenlerin 4'e yükseldiği bildirildi.

Arjantin Sağlık Bakanı Yardımcısı Carlos Soratti, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, hayatını kaybedenlerden ikisinin başkent yakınlarındaki bölgede, birinin ise başkentte yaşadığını söyledi.
Soratti, hastalardan birinin 28 yaşında bir erkek olduğunu ve 10 yıl önce kemik iliği nakli ameliyatı olduğunu belirtirken, diğer vakalarla ilgili detay vermedi.

Arjantin'de domuz gribinden kaynaklanan ilk ölüm önceki gün olmuş ve 3 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetmişti. Konuya ilişkin önceki açıklamada çocuğun 3 aylık olduğu bildirilmişti.

Ülke genelinde 138 yeni vakanın belirlendiğini belirten yetkililer, ölümler dahil toplam vaka sayısının 871'e çıktığını dile getirmişti.

KANADA'DA DOMUZ GRİBİNDEN 4 ÖLÜM DAHA
Kanada'da, domuz gribinden bugün 4 kişi daha yaşamını yitirdi.

Kanada Halk Sağlığı Ajansı'nın Manitoba biriminden yapılan açıklamada, eyalet başkenti Winnipeg'in kuzeyinde kızılderili halkın yaşadığı Nor-Man bölgesinden domuz gribi tanısıyla hastanede tedavi altına tutulan 40'lı yaşlardaki bir erkek ve bir kadının bugün H1N1 virüsü nedeniyle öldükleri bildirildi.

Ülkedeki diğer 2 ölüm haberi de Quebec eyaletinden geldi. Kanada Eyalet Halk Sağlığı Ofisi'nden Horatio Arruda, Montreal'de yaşayan ve yaşları 30 ile 50 civarında olan bir erkek ve bir kadının bugün domuz gribinden yaşamlarını yitirdiklerini açıkladı.

Son 4 ölümle birlikte Kanada'da H1N1 virüsü kaynaklı ölümlerin sayısı 11 oldu.

DOMUZ GRİBİ UMMAN'A DA ULAŞTI
Dünyada pek çok ülkede ortaya çıkan domuz gribinin Umman'da da görüldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığı danışmanı Cafer Bin Ali, ABD'de öğrenim gören 3 öğrencinin, domuz gribine neden olan H1N1 virüsünü taşıdıklarının belirlendiğini açıkladı.

ABD'den 13 Haziranda ülkelerine dönen öğrencilerde domuz gribi belirtilerinin Umman'a gelmelerinin ardından ortaya çıktığını belirten Ali, öğrencilerin yapılan tedavilerinin ardından evlerine gönderildiklerini
kaydetti.

HOLLANDA'DA DOMUZ GRİBİNE YAKALANANLARIN SAYISI 83'E YÜKSELDİ
Hollanda'da domuz gribine yakalanan hasta sayısının 83'e yükseldiği bildirildi.

Devlet Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, hasta sayısındaki artış hızlanarak sürüyor ve dünden bu yana 5 kişide daha H1N1 virüsü saptandı.

Geçen cuma günü yoğun bakıma alınan hastanın durumunun hala kritik olduğu da belirtildi.

LÜBNAN'DA 2 KİŞİ DAHA DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİYLE TEDAVİ ALTINA ALINDI
Lübnan'da iki kişi daha domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındı.

Şüphe üzerine tedavi altına alınanların Amerika'ya giden bir heyette yer alan iki öğrenci olduğu belirtildi.
Lübnan Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerika'ya 38 kişilik heyetle giden öğrencilerin başka kişilerle temas sırasında virüsü kaptıklarından şüpheleniliyor.

Bakanlık, aynı heyette bulunan bazı kişilerin de H1N1 virüsü kapmış olabilecekleri şüphesiyle gözetim altında bulunduklarını bildirdi.

Lübnan'da daha önce toplam 10 kişide virüs tespit edilmişti.