Ayetullah Montazeri'den güvenlik kuvvetlerine uyarı

İranlı Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olayların ardından, güvenlik kuvvetlerini göstericilere karşı şiddet kullanmamaları yönünde uyardı.

Çarşamba 17.06.2009 14:57
ABONE OL
Resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, orduya da "Protestocuları kendi çocuklarınız gibi görün, insanlık dışı ve sert müdahaleden kaçının" diyen Montazeri, zamanımızda gerçeklerin halktan "sansür ve iletişim imkanlarının sınırlanması ve kesilmesiyle" gizlenemeyeceğini belirtti.

Montazeri, İranlı yetkilileri ve güvenlik kuvvetlerini, "dinlerini korumaya ve dinlerini başkalarının dünyası için satmamaya" çağırdı.

OYLARDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK YAPILDI
Açıklanan seçim sonuçlarını "hiçbir aklı selimin kabul edemeyeceğini ve güvenilir kanıtlara göre halkın oylarında büyük değişiklik yapıldığını" ileri süren Montazeri, buna karşı yapılan gösteriler üzerine "halkın ve dünyanın gözleri önünde, ... bu halkın ve milletin çocuklarına tam bir saldırganlıkla saldırdılar, savunmasız kadınlara ve erkeklere, sevgili öğrencilere saldırdılar ve onları döverek tutukladılar" dedi.

Hükümetin şimdi eylemciler, düşünürler ve aydınlarla siyasi hesaplaşma peşine düştüğünü ileri süren Montazeri, hükümetin "bazıları İslam Cumhuriyeti'nin yüksek yetkilileri olan çok sayıda kişiyi tutukladığını" söyledi.

Montazeri, gençleri de, haklarını "sabır ve ılımlılıkla, milletin sükuneti ve güvenliğini korumayı gözeterek, meşru ve yasal isteklerini ve imajlarını zedeleyecek her türlü sert hareketten kaçınarak" aramaya devam etmeye çağırdı.

Seçimlerden sonra halkın şok olduğunu ve kötümserleştiğini belirten Montazeri, "Birçok kez milletin oyunun halkın güveni olduğu ve kutsal olduğu tavsiyesinde bulundum. Ve oyları çalmaya dayanan bir hükümetin, hiçbir dini ve siyasi meşruiyeti yoktur" dedi.