İran büyükelçilerini Dışişlerine çağırdı

İran, seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerinden dolayı AB üyesi altı ülkenin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Çarşamba 17.06.2009 09:17
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009 09:22
ABONE OL
Dışişleri Bakanlığı, ''seçim sonuçları ve sonrası süreçte müdahaleci açıklamalarda bulunan ülkelerin büyükelçileriyle yapılan görüşmede İran'ın rahatsızlığının iletildiğini'' bildirdi.

Bakanlık, İran'ın içişlerine karışmamalarının Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti büyükelçilerine bildirildiğini açıkladı.

Bakanlık, İran'ın söz konusu ülke yetkililerinin açıklamalarını iç işlerine açıkça müdahale olarak değerlendirdiğini ve bunun kabul edilemeyeceğini duyurdu.

Büyükelçilerin de İran'ın itirazını en kısa sürede ülkelerine iletecekleri sözü verdiği kaydedildi.

BELÇİKA'DAN İRAN'A PROTESTO VE UYARI
Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, İran'ın Brüksel büyükelçisini makamına çağırarak, bu ülkede yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçları ve basın özgürlüğü ihlallerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'da gözlemlenen basın özgürlüğü ihlalleri çerçevesinde bazı Belçikalı gazetecilerin de hedef alındıkları bildirildi.

Belçika televizyonlarından 3 gazetecinin, geçen hafta sonu Tahran'da gözaltına alındığı, bir süre sonra, ''fotoğraf ve görüntü çekmemek koşuluyla'' serbest bırakıldıkları belirtilen açıklamada, gazetecilerin daha sonra tekrar gözaltına alınarak çalışmalarının engellendiği ve cihazlarına el konulduğu ifade edildi.

Belçika Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin ilk açıklamasında, bu ''tutuklamaların resmen protesto edildiğini'', ''demokraside basın özgürlüğünün bir temel ilke oluşturduğunun'' İran'a hatırlatıldığını duyurmuştu.

Karel De Gucht, ''Görülüyor ki, gazeteciler için İran'da görev yapmak olanaksız hale gelmiştir'' diyerek, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından çeşitli adayların endişe ve itirazlarının da not edildiğini belirtti.

Bakan, İran'da seçim sonuçlarına itiraz eden muhaliflere yönelik uygulanan ''ölçüsüz şiddetin'' üzüntü ve endişe verici olduğunu belirterek, insan hakları ve basın özgürlüğüne saygının yapıcı bir yaklaşım olacağını, olayların yatışmasını sağlayabileceğini, bunun, İran halkının menfaatine olacağını ifade etti.