Müzayedeye Süleymaniye damgasını vuracak

Ünlü müzayede evi Sotheby's'in 24 Haziran günü Londra'da düzenleyeceği empresyonist ve modern sanat müzayedesine Fransız ressam Paul Signac'ın ''La Suleimanie'' (Süleymaniye) adlı tuval üzerine yağlı boya tablosu damgasını vuracak.

Çarşamba 17.06.2009 10:08
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009 10:12
ABONE OL
1907 tarihi taşıyan tabloda Haliç ve Süleymaniye Camisi'nin Boğaz üzerindeki yükselişi bütün ihtişamıyla yer alıyor. Signac'ın 1900'lü yılların başlarında yaptığı İstanbul tablolarından biri olan bu eserin 1,2 ile 1,8 milyon sterlin arasında bir fiyatla alıcı bulması bekleniyor.

Sotheby's Empresyonist ve Modern Sanat Bölümü Başkanı Helena Newman, ''Bu kadar güzel ve görkemli bir İstanbul manzarasını yansıtan bir tabloyu satışa sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz.Signac'ın 1907'den itibaren yaptığı İstanbul manzaraları serisi her zaman çok beğenilmiştir. Bu tablo ise İstanbul'un ikinci büyük camisi olan Süleymaniye Camisi'ne bütün haşmetiyle yer vermiş olmasıyla, diğerleri arasında da özel bir yere sahiptir'' dedi.

1904 yılından itibaren Avrupa'yı gezmeye başlayan, bu süre içinde Venedik, Rotterdam, Londra gibi kentlerde çalışmalar yapan Fransız ressam Paul Signac, 1907 tarihinden itibaren de İstanbul'da çalışmaya başladı. Gezdiği liman kentleri içinde İstanbul'a özel önem veren Signac, tablolarına fırça darbeleriyle mozaik havası yaratmasıyla tanınıyor.

24 Haziran günü akşam saatlerinde düzenlenecek müzayedenin sanatseverlerden büyük ilgi görmesi bekleniyor.