"Chirac'tan Sarkozy'ye zehirli armağan"

Resmi açılışına iki hafta kala Fransa'daki "Türk Mevsimi" etkinlikleri konusunda "büyük bir belirsizlik" olduğu bildirildi.

Perşembe 18.06.2009 10:49
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 10:52
ABONE OL
Le Monde gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını, "iptal tehdidi" ve "iki ülke arasındaki "diplomatik gerginlikler"in bir göstergesi olarak yorumlarken baştan beri "Fransa'daki Türk Mevsimi, Chirac'tan Sarkozy'ye zehirli bir armağan olarak yaşanıyor" görüşlerini de aktardı.

Le Monde, "Fransa'daki Türk Mevsimi belirsiz" başlığı ile yayınladığı haberinde "Resmi açılışına iki hafta kala Türk Kültürel Mevsimi konusunda büyük bir belirsizlik var" dedi. Temmuz'dan itibaren Fransa'ta 400'den fazla etkinliğin düzenlenmesi öngörüldüğünü kaydeden gazete, "İki ülke arasındaki diplomatik gerginliklerin bir göstergesi olarak Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dakika her seyi iptal etme tehdidinde bulundu" diye yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için "Sarkozy, er geç yaptıklarından dolayı üzülecek. Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile temaslarımız vardı ve hiçbir zaman böyle bir tavrı görmedik" ifadelerini kullandığını da yazan gazete, Erdoğan'ın bu tutumunu, Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında Fransa'da Türkiye'nin AB üyeliği konusunda yürütülen kampanyaya bağladı.

Fransız gazetesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de geçen Pazartesi günü "Türk Mevsimi" etkinliklerini finanse edecek işadamları ile yapacağı yemeği iptal ettiğine de dikkat çektikten sonra Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü yetkilisi Dorothee Schmid'in baştan beri "Fransa'daki Türk Mevsimi, Chirac'dan Sarkozy'ye zehirli bir armağan olarak yaşanıyor" görüşünü de aktardı.

"FİNANSMAN KESİNLEŞMEDİ, TARAFLAR ARASINDAKİ İLETİŞİM KÖTÜ"
İki ülke arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde Paris'in etkinliklerini küçültme eğilimine girdiği görüşüne de yer veren gazeteye konuşan bir gözlemci de, açılısına sadece iki hafta kalmasına rağmen finansmanın henüz kesinleşmediğinı belirterek "Bir çok proje var ancak bu projeler kötü hazırlandığını ve kötü koordine edildi, iki taraf arasındaki iletişim de, kötü" diye konuştu.

Le Monde, haberine son verirken de "Türk Mevsimi"nin Avrupa Parlamentosu seçimleri nedeniyle Paris'in talebi üzerine Mart'tan Temmuz'a ertelendiğini anımsattıktan sonra "Ve 2010 yılında Türkiye'ye adanacak Kitap Fuarı'nin düzenleyicileri, teması fazla riskli bularak bu kararını gözden geçirdi" diye yazdı.