İngiliz milletvekillerinin harcamaları yayınlandı

İngiltere'de son haftalarda kamuoyunun hayli ilgisini çeken ve bir dizi istifaya yol açan milletvekili harcamaları listesi yayınlandı.

Perşembe 18.06.2009 11:14
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 11:15
ABONE OL
BBC'nin haberine göre, 646 milletvekilinin harcamalarına ilişkin hükümetten talep ettikleri alacaklar, alfabetik olarak sıralandı ve binlerce fatura da PDF dosyası olarak internete konuldu. Belgelerin sayısı 1 milyonu geçiyor.

Parlamento kaynakları, her bir milletvekilinin son dört yılda talep ettiği harcama alacaklarının listesini içeren verinin, kamuoyuna Temmuz ayında açıklanacağını duyurmuşlardı. Avam Kamarası sözcüsü, harcamalar konduğu sırada, yoğun erişim nedeniyle sitenin çökmesini engellemek için ek önlemler aldıklarını söyledi.

MİLLETVEKİLİ ADRESLERİ GİZLENDİ
Milletvekillerinin adresleri ve diğer kamu yetkilileriyle yazışmaları, güvenlik ve gizlilik gerekçesiyle listeden çıkartıldı.

Sansürlenmeyen bilgilerin bir bölümünün Daily Telegraph gazetesine sızması, kamuoyunda yoğun tartışmaları getirmiş ve bazı milletvekillerinin de istifasına yol açmıştı.

Hazine Bakan yardımcısı Kitty Ussher, harcama skandalı nedeniyle istifa eden son yetkili oldu. Sermaye geliri vergisinden kurtulmak amacıyla seçim bölgesindeki evini değiştirdiği söylenen Ushher, dün istifa etti. Ussher, kurallara uygun davrandığını savunurken, hükümeti daha fazla zor durumda bırakmamak için istifa ettiğini kaydetti.

Harcama skandalının patlamasından bu yana çok sayıda milletvekili ya istifa etti ya da istifanın eşiğine geldi. Bir çoğunun yaptığı geri ödemelerin miktarı ise 300 bin sterlini geçiyor.