“Kuzey Kore, Hawaii'yi vurabilir”

Japonya'nın en çok satan gazetelerinden Yomiuri, Kuzey Kore'nin Hawaii'yi kıtalararası balistik füze ile vurabileceğini yazdı.

Perşembe 18.06.2009 09:03
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 10:46
ABONE OL
Japon Savunma Bakanlığı'ndaki ismini açıklamak istemeyen yetkilileri ve Amerikan istihbaratının uydu verilerini kaynak gösteren gazete, Kuzey Kore'nin, menzili 6 bin kilometreyi bulan Taepodong-2 füzesini, ülkenin kuzeybatı sahilindeki Dongchang-ni fırlatma rampasından Hawaii'ye ateşleyebileceğini iddia etti.
Yomiuri, Kuzey Kore'nin saldırıyı 4 ila 8 temmuz tarihleri arasında yapabileceğini öne sürdü. Gazeteye göre, Pyongyang yönetimi, 7 bin 200 kilometre uzaklıktaki Hawaii'nin ana kara parçalarını vuramasa da, büyük çapta sivil kayba neden olabilir.

Japon Savunma Bakanlığı sözcüsü, Yomiuri gazetesinin iddiaları hakkında yorum yapmadı. Güney Kore Savunma Bakanlığı ve istihbarat yetkilileri, bu haberi doğrulayamayacaklarını duyurdu.

ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki eyaleti olan Hawaii, kıtaya 3 bin 700 kilometre mesafede yer alıyor. 1 milyon 200 binin üzerinde nüfusu bulunan eyalet, irili ufaklı adalardan oluşuyor. 25 Mayıs'ta nükleer deneme gerçekleştiren Kuzey Kore, bütün dünyanın sert tepkisini çekmişti.

"KUZEY KORE BÜYÜK TEHDİT OLUŞTURUYOR"
Uluslararası Kriz Grubu (ICG), Kuzey Kore'nin 2,5 ila 5 bin ton arasında kimyasal silaha sahip olduğunu, bunun da 49 milyon nüfuslu Güney Kore başta olmak üzere bölgedeki ülkelere büyük tehdit oluşturduğunu bildirdi.

ICG'nın bugün yayımladığı rapora göre, Kuzey Kore, 1000'e yakın füzesini ateşlemeye hazır şekilde tutuyor ve bu silahlar Güney Kore'ye yapılacak "hızlı bir saldırıda" kullanılabilir. Kimyasal silahlar arasında hardal ve sarin gazları bulunuyor.

ICG'nin Güney Kore'deki temsilcisi Daniel Pinkston, herhangi bir silahlı çatışmanın patlak vermesi halinde, Kuzey Kore'nin kendisini zayıf hissedeceğini ve bu silahları kullanmaktan çekinmeyeceğini dile getirdi. Geçerli savaş kurallarının dışına çıkılacağını kaydeden Pinkston, Güney Kore'de "muazzam" sivil kayıpların yaşanacağını söyledi.

Rapora göre, Kuzey Kore'nin Güney'deki her bölgeyi vurabilecek 600 scud füzesi, Japonya'yı vurabilecek 320 Rodong füzesi bulunuyor.

25 Mayıs'ta nükleer deneme yapan Kuzey Kore, Nisan ayında da 3 bin kilometre menzilli kıtalararası balistik füze fırlatmıştı. Bu füze, her ne kadar 4 bin 800 kilometre uzaklıktaki Alaska'yı vurabilmek için yetersiz görünse de, Taepodong-2 füzelerinin ABD kıyılarını vurabilmek için dizayn edildiği biliniyor.