Modern zaman köleleri

ABD Dışişleri Bakanlığı insan kaçakçılığı raporuyla modern köleliğin detaylarını ve kölelikle bağlantılı ülkeleri ortaya döktü: Kadın ve çocuklar en kolay av. Ekonomik kriz insan kaçakçılığını daha da artırdı

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı yıllık İnsan Kaçakçılığı raporu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Clinton, toplantıda insan kaçakçılığının tüm dünyaya yayılmış bir sorun olduğunu belirtti ve insan kaçakçılığı kurbanlarını "modern zamanın köleleri" olarak niteledi. Konuyla ilgili en ayrıntılı çalışma olan ve 175 ülkenin değerlendirildiği raporda küresel ekonomik kriz sebebiyle dünya genelinde gerçekleşen iflas olaylarının yükselen işsiz sayısının ve vergilerde krizle oluşan artışın insan kaçakçılığını daha da artırdığına vurgu yapıldı.

TÜRKİYE TRANSİT ÜLKE

Afrika ve Asya ülkelerinin insan kaçakçılığında ön plana çıktığı raporda, Türkiye insan kaçakçılığının önlenmesi için asgari önlemleri uygulamak için çaba gösteren, ancak önlemlerin halen tam anlamıyla uygulanamadığı ülkelerin yerleştirildiği ikinci kategoride yer alıyor. 175 ülkeyi içeren raporda Türkiye'nin, Doğu Avrupalı ve eski SSBC ülkelerinden gelen kadın ve çocukların fuhuş veya zorunlu işçilik amacıyla kullanılmalarında transit ülke görevi gördüğü belirtiliyor.

KAÇIRILIP ZORLA ÇALIŞTIRILIYORLAR

Türkiye özellikle Rus, Moldovalı ve Ermeni kadınların fuhuş amacıyla sömürüldükleri başlıca ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin olmamasının iki ülke arasında bu anlamdaki işbirliğini engellediği belirtiliyor. Öte yandan raporda Türkmen ve Filipinli kadınların da zorunlu işçilik veya ev işlerinde çalışmak için kaçırıldıkları ülkeler arasında Türkiye en başta gelen ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye, Moğolistan'dan kaçırılan kadın ve erkeklerin de zorla çalıştırıldıkları başlıca ülkeler arasında gösteriliyor. Raporda Türkiye'ye insan kaçakçılığı kurbanlarına verilen desteğin artırılması, suçluları yargılamak için etkin bir mahkeme sistemi oluşturulması tavsiye ediliyor. Ayrıca kurbanlar için sığınma evleri kurulması halkın insan kaçakçılığı ile ilgili konularda eğitilmesi önerisinde bulunuluyor.

Türkiye'de 2004'ten günümüze kaçak çalışan 7 bin kişi sınır dışı edildi
Türkiye'de kaçak çalıştığı için 2004'te 825, 2005'te 488, 2006'da 1.478, 2007'de 3 bin 310, 2008 Mayıs ayına kadar 1.450 olmak üzere toplam 7 bin 551 yabancı Türkiye'den sınır dışı edildi.
İçişleri Bakanlığı, ülkeye giriş yapan, çıkış kaydı bulunmayan yabancılara ilişkin sayının 30 bin civarında olduğu bilgisini verdi.
Türkiye'de sigortalı olarak 19 bin 755 (Mart 2009) yabancı çalışıyor. İlk üç sırada Ruslar, Almanlar ve Fransızlar bulunuyor.
Yabancılara eğitim, sağlık, turizm, havacılık, eğlence sektörlerinde çalışma izni veriliyor.

İnsan kaçakçılığında 17 sorunlu ülke
Raporda Kuzey Kore, Malezya, İran, Suriye, Küba ve Zimbabve'nin de aralarında bulunduğu 17 ülke en sorunlu ülkeler olarak niteleniyor. Listenin en alt seviyesinde yer alan ülkeler ticari ve insani amaçlı olmayan ABD yardımlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Raporda en sorunsuz ülkeler arasında ise AB ülkelerinin büyük kısmı, Kanada, Avustralya, Güney Kore, Nijerya gibi 28 ülke yer alıyor.