Futbolculardan seçim protestosu

İran milli futbol takımının oyuncuları, muhalefet ile dayanışma gösterisi yaptı.

Perşembe 18.06.2009 10:22
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 15:17
ABONE OL
Takım kaptanı dahil altı oyuncu, Güney Kore ile yaptıkları Dünya Kupası eleme maçına Musavi'nin rengi olan yeşil renkte bileklikler ile çıktı.

BBC'nin haberine göre, İran devlet televizyonunda naklen yayınlanan maçta böyle bir eylemin yapılması, "olağanüstü bir hareket" olarak nitelendirildi.

*SEÇİMİN ARDINDAN FOTOĞRAFLARLA İRAN

Mahmud Ahmedinejad'ın geçen Cuma günü yapılan seçimlerde oyların üçte ikisini alarak yeniden seçildiği ilan edilmişti. Cumartesi gününden bu yana Tahran ve İran'ın bir çok başka kenti her gün gösterilere ve muhalifler ile güvenlik kuvvetleri arasında çatışmalara sahne oluyor.

*İŞTE SEÇİM SONUCU İLE İLGİLİ ŞOK İDDİALAR!

MUSAVİ'DEN YAS ÇAĞRISI
İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalif aday Mir Hüseyin Musavi, yandaşlarına yas tutma çağrısı yaptı.

Musavi, göstericilerden camilerde ve kamuya açık diğer alanlarda toplanarak barışçı gösteriler yapmalarını istedi. Protestoların Cuma namazının da etkisiyle, dün yüzbinlerce kişinin katıldığı gösterilerden çok daha geniş çaplı olması bekleniyor.

SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ YÜRÜYÜŞLERİ DEVAM EDİYOR
İran'da cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına itiraz altıncı gününe girerken, Mir Hüseyin Musevi taraftarları büyük bir gösteriye daha hazırlanıyor.

Musevi'nin internet sitesinde yer alan habere göre, Tahran Valililiğine gönderilen mektupta, İnkılab ve Azadi meydanlarının arasındaki güzergahın cumartesi yapılması planlanan gösteri için tahsis edilmesi istendi.

Seçim sonuçlarına itirazın yasal ve barışçıl yollardan sürdürülmesinde kararlı olunduğu belirtilerek, yetkililerin yürüyüş isteğine olumlu cevap vermelerinin beklendiği kaydedildi.

Yürüyüşe Musevi'nin yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve diğer bazı siyasi liderlerin katılmasının planlandığı ifade edildi.

Yüz binlerce kişinin katılmasının beklendiği yürüyüşte Musevi'nin, konuşma yapacağı belirtildi.
Bu arada, pazartesi günkü olaylarda hayatını kaybedenleri anmak için halktan bugün camilerde toplanmaları istendi.Önceden ilan edilmemesine rağmen Tahran'da bugün de ''sessiz protesto'' yürüyüşü yapılması bekleniyor.

Yetkililer, ''halkın can ve mal güvenliği tehlikeye atılmadığı sürece, protesto gösterilerine müdahale edilmeyeceğini'' açıklamıştı.

ÇARŞAFLI KADINLAR DA PROTESTOLARA KATILIYOR
İran'da son cumhurbaşkanı seçiminin sonuçlarına itiraz için yapılan protesto gösterilerine muhafazakar, geleneksel ailelerden gelen çarşaflı (çadorlu) kadınların da katıldığı bildirildi.

Daha önce sadece öğrenci veya zengin gençlerin yaptığı protestolara, bu kez orta sınıftan İranlılar ile muhafazakar, dindar İranlıların da gösterilere akın ettiği belirtiliyor. Uzun siyah çador giyen 21 yaşındaki Saman Gahramani bunlardan biri. Gahramani, gösterilere katılarak hükümete "toplumun bütün kesimlerden çok sayıda insanın açıklanan seçim sonuçları nedeniyle kızgın olduğunu bildirmek istediğini" söylüyor.

"Sonuçları öğrendiğimde duyduğum tek şey öfkeydi. Bizi kandırdılar" diyen Gahramani, üzerinde İngilizce "Biz Sadece Oyumuzu İstiyoruz" yazan bir afiş taşıyordu. Gahramani, "Eğer halkın oyuna güvenmezlerse İran artık cumhuriyet olmaktan çıkar, bir monarşi olur" dedi.Yine çadorlu olan arkadaşı ise başını sallayarak, bu sözleri onayladığını gösterdi.

"GERİ DÖNÜŞ YOK"
Reformcu internet sitesi "Iranian Diplomacy"nin (İran Diplomasisi) editörü olan ve Cumhurbaşkanı adayı Mir Hüseyin Musevi'yi destekleyen Saham Burgani (26) ise, "Hükümet bizim oylarımızı umursamıyor, ama biz oyumuzun arkasındayız. Musevi oyumuzu korumak için ayağa kalktı, onu destekleyeceğiz" dedi.

Son gösterilerle geçmişteki gösterileri karşılaştıran Burgani, "Bu 1999'dan tamamen farklı. O hükümetle öğrenciler arasında (bir mesele) idi. Bu kez tüm İran'la ilgili. Bu tarihsel bir hareket" diye konuştu.

1999'da reformcu Selam gazetesinin kapatılmasını protesto eden Tahran Üniversitesi öğrencilerine polis ve sivil milis gücü Besiçlerin saldırması sonrası çıkan olaylar bir hafta sürmüş ve bütün ülkeye yayılmıştı.

Son protesto gösterilere katılan gençlerden biri, "Hükümete aptal olmadığımızı söylemek için geldim. Oyuma ne yaptıklarını biliyorum" ifadesini kullandı.

Burgani, hükümetin gösterileri kolaylıkla bastıracağı düşünceleriyle ilgili olarak ise, "Hükümet belki bizi boğmaya çalışabilir, ama biz geri durup onlara izin vermeyeceğiz. Geri dönüş yok. Vazgeçmeyeceğiz" dedi.

ANAYASAYI KORUYUCULAR KONSEYİ ADAYLARI DİNLEYECEK
İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, seçime itirazları değerlendirmek üzere bir sonraki toplantıya cumhurbaşkanı adaylarını resmen davet etti.

Cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musevi, Muhsin Rızai ve Mehdi Kerrubi'nin önceki gün resmen itirazı üzerine toplanan konsey, ilk oturumunda oy verme işlemi, sandık başındaki görevliler ve oy sayımı ile bu konulara dair uzman raporlarını ele almıştı.

Seçim Denetleme Heyetinin raporu ve adayların şikayetini ikinci oturumda ele alan konsey, adayların temsilcilerinin de dinlendiğini belirtmişti.

Konsey, birkaç gün içinde yapılması planlanan genel oturumda adayların bizzat hazır bulunmalarının beklendiğini bildirdi.

Hukukçu ve din adamlarından oluşan 12 üyeli konsey, itirazların en kısa sürede değerlendirilip, sonucun ilgili taraflar ve kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.

Konseyin, seçimleri tamamen ve kısmen iptal etme, yeniden oy sayımına karar verme ve sonuçları resmi olarak onama yetkisi bulunuyor.