AB zirve bildirisinde türkiye'nin adı geçmedi

Brüksel'de 18-19 Haziran tarihlerinde yapılan AB Zirvesinin sonuç bildirisinde "kaçak göç"e vurgu yapılmasını sağlarken Türkiye'nin adının zikredilmediği de görüldü.

Cuma 19.06.2009 14:40
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 14:42
ABONE OL
Yunanlı bir diplomat da, bildiride yasa dışı göç ile ilgili mücadele alanında genel bir fotoğraf çekildiğine dikkati çekerek "Türkiye-Yunanistan arasında kaçak göç ile mücadele anlaşması bulunuyor. Şimdi Atina Türkiye'den bu anlaşmayı yerine getirmesini bekliyor" dedi.

AB Zirvesi'ne ilişkin taslak sonuç bildirisinde yasa dışı göç sorununa dört paragraf ayrıldı. Türkiye'nin adınının zikledilmediği bildiride üçüncü ülkelerle var olan ikili anlaşmaların uygulanması isteniyor. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"AB'nin geri kabul anlaşmalarının etkinliği, genel AB dış politikalarının bir parçası olarak artırılması lazım. Kilit kaynak ve geçiş ülkeler ile geri kabul anlaşmalarının yapılması bir önceliktir. O zamana kadar, var olan ikili anlaşmaların uygun bir biçimde uygulanmalıdır."

Yasa dışı göç sorununun bildiriye geniş bir biçimde girmesi için yoğun bir çaba gösteren ve Türkiye'yi mevcut ikili geri kabul anlaşmasını uygulamamakla suçlayan Yunanistan'dan bir diplomat, ABHaber'e yaptığı açıklamada sonuç bildirisinde kaçak göç ile ilgili mücadele alanında genel bir fotoğraf çekildiğine dikkati çekerek, "Türkiye-Yunanistan arasında kaçak göç ile mücadele anlaşması bulunuyor. Şimdi Atina, Türkiye'den bu anlaşmayı yerine getirmesini bekliyor" dedi.

Aynı diplomat Atina'nın kaçak göç ile ilgili nihai metinden memnun olduğunun da altını çizdi.

Yunanistan, Türkiye'nin 2001 yılında yapılan ikili anlaşmayı uygulamadığını öne sürerken Brüksel, Ankara'yı, AB ile geri kabul anlaşmasını yapmaya ikna için çaba gösteriyor.