Brüksel'den Türkiye'ye kaçak göçmen mesajı

AB Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirisinde Yunanistan'ın dediği oldu. Üye ülkeler, Libya ve Türkiye'yi kaçak göçmenlerin iadesi konusundaki anlaşmalara uymaya çağırdı

Cumartesi 20.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
Brüksel'deki iki günlük Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirisinde Türkiye ve Libya'nın göçmenlerin iadesini öngören ikili anlaşmaları uygulamaları istendi. Konunun bildiriye girmesi Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Zirve'deki liderleri ikna etmesiyle gerçekleşti. Karamanlis, Yunanistan'ın asıl amacının Türkiye ile Yunanistan arasındaki AB ülkelerinden oluşacak ortak bir sahil güvenlik filosunun Ege sınırlarını; yani diğer bir deyişle AB sınırlarını koruması olduğunu söyledi.

BARROSO'YA ONAY

Sonuç bildirisinde ayrıca İrlanda'nın önümüzdeki Ekim ayında yapılacak halk oylamasında Lizbon Anlaşması'na olumlu oy vermesi amacıyla AB'nin İrlanda'ya askeri bağımsızlık ve kürtaj yasağı gibi konularda bir dizi güvence vermeyi kabul ettiği belirtildi. Zirve'de liderler, Avrupalı sosyalistlerin karşı çıkmasına rağmen Barroso'nun AB Komisyon Başkanlığı'na yeniden seçilmesi konusunda uzlaşmaya vardı.