'Bu kadarı yeter artık evinize dönün'

Cuma hutbesinde yüz binlerce kişiye seslenen dini lider Hamaney, "Halk istediğini seçti. İslami yapı, oyları manipüle edip vatan hainliği yapmaz" dedi

Cumartesi 20.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
İran'daki seçim krizine en yüksek dini makam konumundaki Ayetullah Ali Hamaney el attı. Dini lider, Tahran Üniversitesi bahçesinde yüz binlerce kişinin katıldığı cuma hutbesinde, geçen hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrasındaki protesto gösterilerine değindi. Cumhurbaşkanı adaylarının seçim öncesi ve sonraki süreçte yaptıkları açıklamaları eleştiren dini lider, olup bitenlerin halkın gözünden kaçmadığını belirtti. Halkın seçimlere katılımıyla düşmanlara cevap verdiğini kaydeden Hamaney, ABD ve Batı'nın hala İran halkını tanıyamadığını bildirdi. Konuşması televizyonlardan canlı yayınlanan dini lider, ülke düşmanlarının seçimleri sorgulayarak sistemin meşruiyetini hedef aldıklarını savundu. Hamaney, "Adaylar halkın önüne çıktı. Herkes kendisi için karar verdi. İstedikleri kişiyi seçtiler" diye konuştu. Seçimlere hile karıştığı iddialarını kesin bir dille reddeden Hamaney, seçimlerden "net ve kesin bir zaferin" çıktığını ifade etti.

AHMEDİNECAD'A ONAY
"İslami yapının, halkın oylarını manipüle edip vatan hainliği yapamayacağını" söyledi. Bu açıklamayla Hamaney, Mahmud Ahmedinecad'ın kazandığını tescil etmiş oldu. Gösterilerin bitmesi çağrısında bulunan Hamaney, "Endişeler yasal yollardan çözülmeli. Aksi halde kaosun sonuçlarından sorumlu tutulacaklar" diye konuştu. Yabancı basın Hamaney'in bu açıklamasını sonuçları kabul etmeyen reformcu aday Mir Hüseyin Musavi'ye 'sürgün ültimatomu' olarak niteledi. Musavi'nin Hamaney'in kıldırdığı cuma namazına katılmaması ise, "otoritesinin sarsılması" olarak yorumlandı. Bu arada, İngiltere Hamaney'in Batılı ülkelere yönelik sözlerine tepki gösterdi ve İran'ın Londra büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdı. Af Örgütü de protesto gösterilerinde şu ana kadar ölenlerin sayısının 15 olduğunu açıkladı.