"Evet, sivilleri öldürdük"

Cumartesi 20.06.2009 11:00
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009 11:01
ABONE OL
ABD, geçen ay Afganistan'da Ferah eyaletinde gerçekleştirdiği hava saldırılarında 26 sivil öldürdüğünü kabul etti. Soruşturma raporunda, hava saldırılarında 78 de Taliban savaşçısının öldüğü iddia edildi.
ABD Merkez Komutanlığı tarafından hazırlanan raporda, sivil kayıpların ABD'nin Afgan halkına güvenlik getirme hedefiyle uyuşmadığı ifade edildi. ABD Genelkurmay Başkanı Miker Mullen olayla ilgili olarak ABD askeri personelinden herhangi birinin cezalandırılmayacağını açıkladı. Mullen, 8 saat süren çatışma sonunda gerçekleştirilen hava saldırılarında komuta zinciri ve eğitim konularında bazı açıklar olduğunu, bunları gidermeye çalışacaklarını söyledi. Amerikalı komutan, Amerikan kuvvetlerinin bombardıman
yaparken sivillerin zarar görmeyeceğinden emin olduklarını dile getirdi.
Afgan hükümeti ise 3 Mayıs'ta Ferah eyaletinin Gerani köyüne düzenlenen ABD hava saldırısında 140 sivilin öldüğünü açıklamıştı. Afganistan'daki ABD işgalinin başladığı 2001'den bu yana meydana gelen bu en kanlı saldırı hakkında resmi soruşturma başlatan Afgan hükümeti yaptığı yazılı açıklamada, "Bu kanlı olayda 140 kişi şehit edildi, 25 kişi de yaralandı" ifadelerini kullanırken Ferah eyaleti milletvekili Ubeydullah Hilali ise bombardımanda hayatını kaybedenlerden 95'inin çocuk olduğunu söylemişti.