Haber turu...

Cumartesi 20.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
'Arabuluculuk rolümüz sürecek'
BM Güvenlik Konseyi'nin önceki günkü Irak konulu özel oturumuna başkanlık eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail ve Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerde arabuluculuk görevine devam etmek istediğini belirtti. İstanbul'a dönmeden önce New York'ta konuşan Davutoğlu, "Her iki taraf da hazır olduğundagörüşmelere başlayabiliriz. Bölgenin istikrarı için çok önemli olan Türkiye, bu sürece katkıda bulunmaya hazır" dedi.

ETA yine saldırdı bir polis öldü
İSPANYA'NIN kuzeydoğusundaki Bask bölgesinde bulunan Arrigorriaga yerleşi merkezinde dün bomba yüklü bir araç infilak etti. Olayda Eduardo Puelles Garcia (49) isimli polis memurunun öldüğü bildirildi. Park alanında meydana gelen patlamayla ilgili bilgi veren Bask polisi, patlamanın Garcia arabanın içindeyken meydana geldiğini açıkladı. Polis, Garcia'nın daha önce terör örgütü ETA ile mücadelede görev yaptığını belirtti.

Obama: İran'da muhalefet haklı
ABD
Başkanı Barack Obama, İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimine tepki gösteren muhalefetin taleplerinin haklı olduğunu belirtti. Obama, muhalefetin Musavi için yaptığı meşru gösterilerin tüm dünyanın gözü önünde olduğunu söyledi. Obama, İran'ın dini lideri Hameney'in konuşmasında "muhalefete yumuşak gözdağı" niteliğindeki üslubunun kaygı verici olduğunu hatırlattı. Öte yandan Obama ABD'nin ilk siyahi başkanı seçildikten sonra, ABD Senatosu, ülke tarihinde köleciliğe yer verildiğini kabul edip geçtiğimiz çarşamba bir özür yayınladı.

Amazon yerlileri sonunda kazandı
PERU'DA Kongre, polisle Amazon yerlileri arasında iki hafta önce çatışmalara yol açan tartışmalı yasaları yürürlükten kaldırdı. Kongre, yerlilerin topraklarında madencilik ve enerji alanlarında yabancı yatırıma imkan tanıyan yasayı 14'e karşı 82 oyla feshetti. Yerli hakları grubu Aidesep'in başkanı, bunun Peru'daki tüm yerliler için tarihi bir gün olduğunu kaydetti. Amazon yerlileriyle polis arasındaki çatışmalar, 5 Haziran'da çıkmış ve en az 34 kişi ölmüştü.