Ahmedinejad'dan sert çıkış

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD ve İngiltere'ye ültimatom gibi bir çıkışta bulundu.

Pazar 21.06.2009 15:02
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 16:25
ABONE OL

ISNA ajansının haberine göre, bugün bir açıklama yapan Ahmedinejad, "İngiltere ve ABD'nin, İran İslam Cumhuriyeti'ndeki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası içişlerine karışmayı sona erdirmesini" istedi.

Dini liderler ve ilim adamlarıyla yaptığı bir toplantıda konuşan İranlı lider, "Acele açıklamalar yapan sizlerin, İran ulusunun dostluğu bünyesinde kesinlikle yeriniz yoktur. Bundan böyle size doğru bir bakış açısı tavsiye ediyorum" dedi. ISNA'nın haberine göre Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack H. Obama ile İngiliz Başbakan Gordon Brown'ı hedef aldı.

Ahmedinejad, "Batı ülkeleri, İran ulusunun seçim sonrası içeride ve dışarıda ortaya koyduğu büyük ve güçlü pozisyonunu küçümsemeye çalışıyor. Tabiî ki yanılgı içindeler ve halen İran ulusunu bilmediklerini göstermeye devam ediyorlar" diye konuştu.

Mahmud Ahmedinejad, "son olayların kesinlikle İran İslam Cumhuriyeti'nin büyüklüğünü gösterdiğini" savundu.

MUTTEKİ: "İNGİLİZ GİZLİ SERVİSİ İRAN'DA"
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, ülkedeki yabancı diplomatlara hitaben yaptığı ve devlet televizyonundan da canlı yayınlanan konuşmasında, İngiliz yetkililerin seçimlerle ilgili açıklamalarını "İran'ın iç işlerine karışmak" olarak yorumladı.

İngiltere'nin uzun süredir İran'daki seçimleri hedef aldığını ifade eden Muttaki, İngiliz istihbarat servisiyle bağlantılı bazı kişilerin seçimlerden önce ülkeye geldiğini ileri sürdü. Mutteki, Fransa ve Almanya'yı da hedef aldı.

İNGİLTERE: "OLAYLARDA PARMAĞIMIZ YOK"
İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, İran'ın, seçim sonrası yapılan gösterilerde yabancı ülkelerin parmağı olduğu suçlamasını reddetti.

Miliband, yaptığı açıklamada, "İran'daki protestocuların yabancı ülkelerce manipule edildiği veya teşvik edildiği düşüncesini kati surette reddediyorum" diye konuştu. Miliband, İngiltere'nın, hükümetlerini seçmenin İran halkına kalmış bir konu olduğunu düşündüğünü dile getirdi.