Humeyni anıtında bombacı paniği

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
İRAN' DA seçim sonrası kriz ve gösteriler sekizinci gününe girdi. Daha önce 10 kişinin öldüğü gösterilerde dün bir kişi daha hayatını kaybetti. Üzerinde bombayla İran İslam devriminin kurucusu Humeyni'nin mezarının bulunduğu kapalı alana girmek isteyen bir saldırgan güvenlik güçlerinin son andaki müdahalesiyle ölü olarak ele geçirildi. Musavi taraftarları Ahmedinecad'a ait bir parti binasını da ateşe verdi. Dini lider Ali Hamaney'in Cuma hutbesindeki uyarısına aldırış etmeyen muhaliflerin sokak gösterilerinde yine çatışma çıktı. Tahran sokakları dün Gazze'yi aratmadı. Polis ve askerler, yürümek isteyen göstericileri biber gazı, sis bombaları ve tazyikli suyla dağıtmaya çalışırken göstericiler de sokak aralarında barikatlar kurarak polise direndi. '

OYLARIN YÜZDE 10'UNU SAYALIM'

Musavi'nin eşi dün sabah Tahran'da gösteri yapacaklarını söylemişti. Televizyonlardan da dün gün boyu, göstericilere karşı polisin sert müdahalede bulunacağı belirtilmiş ve olayların sorumlusu olarak Musavi gösterilmişti. İran Devlet Güvenlik Konseyi Başkanı Abbas Moftaj, Musavi'yi kastederek, "Eğer bu insanları provoke eder ve yasadışı yürüyüşe davet edersen sorumlu sen olursun" diye konuştu. Öte yandan, İran Anayasa Muhafızları Konseyi sandıklardan rastgele seçimle yüzde 10'luk oyların sayılacağı belirtildi. Muhalefet bu sayıma karşı çıktı. ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin evrensel toplanma ve konuşma özgürlüğünü kullanan herkesin yanında olduğunu belirterek, İran hükümetinin "kendi halkına karşı haksız şiddet içeren tüm eylemlere" son vermesi çağrısında bulundu.

Şehit olmaya hazırım'
Muhaliflerin lideri ve cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedeni Mir Hüseyin- Musavi dün direniş çağrısı yaparak "Gerekirse şehit olmaya hazırım. Eğer beni gözaltına alırlarsa yandaşlarımı toplu greve çağırırım. Seçimlere hile karıştırılması aylar önce planlanmıştı" diye konuştu.