Kıbrıs'ta "Barroso rüzgarı"

AB Zirvesi'nde bir dönem daha Avrupa Komisyonu Başkanlığını garantileyen Jose Manuel Barroso, bu hafta Kıbrıs'ı ziyaret edecek.

Pazar 21.06.2009 13:24
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 13:25
ABONE OL
Barroso, Çarşamba günü gideceği Kıbrıs'ta Perşembe günü, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı makamında ziyaret edecek. Bunun ardından Barroso, Talat ve Güney Kıbrıs Rum lideri Dimitris Hristofyas'ın katılımıyla ara bölgedeki bir lokantada "üçlü çalışma yemeği" düzenlenecek.

Jose Manuel Barroso, 24 Haziran'a gideceği Kıbrıs'ta ilk olarak Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ile görüşecek. 25 Haziran sabahı, KKTC'ye geçecek olan Barosso, burada saat 10.30'da Mehmet Ali Talat'ı makamında ziyaret edecek. Bir saat sürmesi öngörülen görüşmenin ardından, Barroso'nun daveti üzerine ara bölgedeki Şato Lokantası'nda, Talat ve Hristofyas'ın da katılımıyla "üçlü çalışma yemeği" gerçekleşecek.

Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecinin, AB Zirvesi için geçen hafta Brüksel'e gider Hristofyas ile Barroso arasında yapılan görüşmede ele alındığı bildirilmişti.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, bir süre önce yaptığı bir açıklamada müzakere sürecine destek verirken Kıbrıs'ta sağlanacak bir çözümün AB kurucu ilkeleriyle bağdaşması gerektiğini vurgularken her türlü çaba göstermeye hazır olduklarını da söylemişti.

Kıbrıs'ta kapsamlı müzakerelerde çözüm sağlanması, Türkiye'nin AB süreci açısından da büyük önem taşıyor.