"Netanyahu Ankara'nın aracılığına karşı"

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, ABD'nin Özel Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell'e Suriye ile müzakerelerde "Ankara'nın arabuluculuk rolünü oynamasına karşı olduğu"nu ilettiği öne sürüldü.

Pazar 21.06.2009 12:09
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 12:10
ABONE OL
Haaretz gazetesi, Netanyahu'nun, İsrail'in tutumun izahı olarak da "Türkiye'nin Gazze operasyonu sırasındaki tavrı"nı gösterdiğini yazdı.

Haaretz gazetesi, Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad'ın, Netanyahu'nun iki ülke arasındaki barış görüşmelerinin "sıfır"dan başlanması önerisini reddettiği, görüşmelerin, önceki İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in döneminde kaldığı yerden devam etmesini istediğini bildirdiği haberinde Netanyahu'nun da Türkiye'nin aracı olmasına karşı çıktığını da yazdı.

"ESAT TÜRKİYE ARACILI GÖRÜŞMELERİ BAŞLATMAYA İSTEKLİ"
Konuya yakın bir kaynağa dayanarak Netanyahu'nun görüşmelerin "sıfır"dan başlama önerisini anlattığı ABD'nin Özel Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell tarafından Esad'a iletildiğini kaydeden gazete, şöyle devam etti:

"Esad, Mitchell'e Türkiye aracılığıyla görüşmeleri yeniden başlatmaya istekli olduğunu söyledi ancak aynı kaynak Netanyahu, Amerikan Temsilcisine İsrail'in, Ankara'nın arabuluculukta rol almasına karşı olduğunu bildirmişti. Netanyahu, İsrail'in bu olumsuz tutumunun izahı olarak da Türkiye'nin Ocak'taki Gazze operasyonuna ilişkin tutumu gösterdi."

Netanyahu'nun da, peşinen Golan Tepeleri'nden tam çekiliş yönündeki bir taahhütte bulunmak istemediğinin belirtildiği haberde şunları da yazıldı:

"Haaretz, İsrail'deki görüşmeleri sırasında Mitchell'e İsrail'in, Suriye ile bölgesel bazda Ürdün ve Lübnan'ı da kapsayan, İsrail'in Golan Tepeleri'nde bazı noktalarda elinde tutmayı sürdürmesine olanak sağlayan toprak değişimini de içeren görüşmeler yapmaya istekli olduğunu bildirdiğini öğrendi. "