'Şişme kule' ile uzaya yolculuk

Kanada'daki bilim adamları, yerden 15 - 20 kilometre yüksekliğe ulaşabilecek bir kule üzerinde çalışıyor.

Pazar 21.06.2009 14:17
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 14:25
ABONE OL

Uzayın sınırına kadar yükselecek devasa yapı, atmosferik araştırmalar, turizm, iletişim ve uzay çalışmalarında kullanılacak.

Toronto'daki York Üniversitesi'nden Brendan Quine, Raj Seth ve George Zhu'nun, Acta Astronautica bilim dergisinde yayınlanan araştırmasına göre, 'şişirilebilir' kule, kablolu uzay asansörü projelerine göre çok daha erken bir dönemde bitirilecek.

Çelikten daha güçlü ama çok daha hafif karbon kökenli madde olan Kevlar-polietilen'den üretilen tüpler, helyum gazıyla doldurulabilecek. Şişirilebilir havalı modüllerin halen uzay araştırmalarında kullanıldığını bildiren üç bilim adamı, 6 modülden oluşan 7 metre yüksekliğinde bir prototip inşa etti. Tüplerin yarı çapı ise 8 santimetre genişliğinde.

15 kilometre uzunluğundaki proje, inşa aşamasına geçtiğinde her biri 150 metre uzunluğundaki ve çapı 230 metre olan 100 modülden oluşacak. Asansörün toplam ağırlığının 800 bin ton olması bekleniyor. Bu, dünyanın en büyük süper tankerinin ağırlığının iki katı.

20 kilometre yukarısının, atmosferin dışı kadar karanlık olduğunu hatırlatan bilim adamı Brendan Quine, "Her istikamette 600 kilometrelik bir görüş mesafesi olacak. Buraya çıkan turistler, neredeyse sanki uzaya çıkmışlar gibi bir manzarayla karşılaşacak. Tek sıkıntıları düşük yer çekimi olacak. Kule, daha sonra 200 kilometre mesafeye dahi yükseltilebilir" dedi.

Kule, bir uzay asansörüyle aynı işi yapacak. Ancak plan halindeki uzay asansörü projeleri, henüz üretilememiş olan süper güçlü nano tüplerden elde edilecek şeritlerin örülmesi prensibine dayanıyor.

Şişirilebilir kule ise şu an dünyada kullanılan materyallerle inşa edilecek. Ayrıca tüplerden bazılarının hasar alması halinde bile kulenin çökmeyeceği ve bu açıdan uzay asansörlerinden daha güvenilir olacağı belirtiliyor.

Bilim adamları, kulenin inşa tarihinin bir kaç yıl içinde netleşeceğini kaydediyor.