El Kaide'den ABD'ye tehdit

Terör örgütü El Kaide, eline geçirmesi halinde Pakistan'ın nükleer silahlarını ABD ile çatışmasında kullanacağını duyurdu.

Pazartesi 22.06.2009 08:28
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009 08:37
ABONE OL
Örgütün Afganistan lideri Mustafa Ebu El Yezid, El Cezire'ye verdiği demecinde, El Kaide'nin Pakistan'ın nükleer silahlarını eline geçirmesi halinde Amerikalılara karşı kullanacağını ileri sürdü.

Diğer bir adı da Ebu Said El Masri olan örgüt lideri, Pakistan ordusunun Svat Vadisi'nde süren çatışmalarda yenilgiye uğramasını beklediklerini dile getirdi. El Yezid, "Örgütün gelecek periyotta da önceki periyotta da ABD'nin başını ezme stratejisi değişmedi" dedi.

El Yezid, Washington yönetiminin Müslüman ülkelerdeki askerlerini geri çekmesi, İsrail ile Müslüman ülkelerdeki Batı yanlısı hükümetleri desteklemeyi durdurması halinde, 10 yıllık süreçte ABD ile bir ateşkesi kabul etmek için istekli olabileceklerini kaydetti.

Usame bin Ladin ile ikinci adamı Eymen El Zevahiri'nin nerede olduğunu bilmediğini aktaran El Yezid, gerektiğinde bu kişilerle bağlantıya geçebildiklerini sözlerine ekledi.