Olağanüstü güvenlik önlemleri

İran'da bir haftadır devam eden gösterilerin ardından binlerce polis ve askerin önlem aldığı ve muhalefete yönelik gözaltıların sürdüğü Tahran'da Pazar günü gösterisiz ama gergin geçti.

Pazartesi 22.06.2009 10:39
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009 13:53
ABONE OL
Görgü tanıkları en az 10 kişinin hayatını kaybettiği Cumartesi günkü gösterilerden sonra Pazar günü başkentte gösteri yapılmadığını söyledi. İran yönetimi yabancı medyayı da kontrol altına almaya yönelik yeni adımlar attı.

Devrim Muhafızlar protestoların en kısa sürede bastırılacağını duyurdu.

On yıldır Amerikan haber dergisi Newsweek için çalışan Kanadalı gazeteci Maziar Bahari'nin herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı ve kendisinden bir daha haber alınamadığı bildirildi.Daha önceki saatlerde de İngiliz yayın kurumu BBC'nin Tahran'da yaşayan muhabiri John Leyne sınır dışı edilmişti. İran'daki gelişmeleri son bir haftadır bir kaç muhabiriyle izleyen BBC, Tahran'daki bürosunun, Leyne'ın ülkeyi terketmesine karşın açık kalacağını açıkladı.

Sınır Tanımayan Muhabirler adlı uluslararası meslek örgütü protesto gösterilerinin başlamasından bu yana 33 gazeteci ve blog yazarının gözaltına alındığını bildiriyor.

İZİNSİZ GÖSTERİDE 457 KİŞİ YAKALANDI
İran'da seçim sonuçlarına itiraz için önceki gün düzenlenen izinsiz gösteride 457 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.Emniyet Genel Müdürlüğü, ''korsan gösteriye katılarak halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan, polise mukavemette bulunan 457 kişinin yakalandığını'' açıkladı.

Yakalananlar arasında Irak'taki Eşref Kampında eğitim gördükten sonra İran'a giren terör örgütü Halkın Mücahitlerine üye saldırganların da olduğu belirtildi.

CUMARTESİ GÜNÜ KANLI GEÇTİ
İran televizyonu Cumartesi günü yapılan protesto gösterilerinde en az 10 kişinin öldüğünü bildirdi. Devlet televizyonunda yayınlanan haberde, bu kişilerin "teröristlerin" polisle girdiği çatışmada öldüğü kaydedildi. Haberde protestocuların iki benzin istasyonu ve bir camiyi ateşe verdiği, bir askeri noktaya da saldırdığı ileri sürüldü.

İran polisi cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu protesto etmek isteyenleri basınçlı su, cop ve gözyaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. Şehir merkezinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Ülkenin en güçlü isimlerinden Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin ailesinden beş kişinin de gözaltına alındığı bildiriliyor. Yabancı medyaya büyük sınırlamalar getirildiği için haberleri doğrulatmak mümkün olmuyor.

Diğer taraftan İran'da en üst yasama organı sayılan Anayasa Muhafızları Konseyi, üç muhalif adaydan gelen 646 şikayeti soruşturduğunu bildirdi. Konsey muhalif adaylar Mir Hüseyin Musavi, Mehdi Kerrubi ve Muhsin Rızai'yi Cumartesi günü şikayet başvurularını ele almak üzere bir toplantıya çağırdı.