Berlusconi partileri hep yatakta bitiyor

İtalya'da, savcılığın fuhuş ve yolsuzluk zinciri üzerine başlattığı soruşturma, Başbakan Berlusconi'nin evlerinde verdiği meşhur partilerin mercek altına alınmasına neden oldu

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Salı 23.06.2009
ABONE OL
İtalya'da, Bari savcılığının bir fuhuş ve yolsuzluk zinciri üzerine başlattığı soruşturma, Başbakan Silvio Berlusconi'nin başını derde sokacak. Savcılığın, Berlusconi'nin Roma ve Sardunya Adası'ndaki ikametlerinde verilen partileri mercek altına alması, partilere katılan 30 kadar genç kadını da tahkikat kapsamına alınmasına neden oldu. Ayrıca Başbakan'ın partilerine götürülecek kadınları ayarladığı ileri sürülen Barili iş adamı Gianpaolo Tarantini'ye yakın olduğu söylenen Manila Gorio isimli transseksüel de soruşturma kapsamında. Savcılığın sorguladığı işadamı Tarantini, partilerine götürdüğü kadınların para karşılığında geldiklerini bilmediğini öne sürdü. Öte yandan Berlusconi'nin avukatı Nicolo Ghedini, Berlusconi'yi bu kadın trafiğinde "son kullanıcı" olarak tanımlayarak temize çıkarmaya çalıştı. Başbakanın avukatına "deli" demesine yol açan tanımlama, basında alay konusu oldu.

OBAMA SEÇİLİRKEN ÂLEM
Önceki gün La Repubblica gazetesine mülakat veren ve Berlusconi'nin evlerindeki yemek ve partilere katılan kadınlardan Barbara Montereale, aynı gazeteye yeni açıklamalarda bulundu. Montereale'nin, Başbakan'ın Roma'daki ikameti "Palazzo Grazioli"de cep telefonuyla çektiği iç mekan resimleri de yayınlandı. Bu resimlerde Montereale ile birlikte, Patrizia D'Addario ve kadın trafiğini yönettiği iddia edilen Lucia Rossini de, Palazzo Grazioli'nin banyolarından birinde poz verirken görülüyor. Bu fotoğrafların Barack Obama'nın ABD Başkanı seçildiği, geçtiğimiz yılın 4'ü 5 Kasım'a bağlayan gece çekildiği de tespit edildi. Montereale ayrıca, Sardunya Adası'nda Villa Certosa'da verilen bir partide Romen kadınların da bulunduğunu açıkladı. Doğu Avrupa kökenli olduğu vurgulanan kadınların Başbakan Silvio Berlusconi'ye "Papi" dediklerini, yakın olmak için yarıştıklarını ve birbirlerini kıskandıklarını da aktardı. Berlusconi'yi en kuvvetli savunan gazete ise "Libero" adını taşıyor. Muhafazakâr sağ'ın en "sivri dilli" gazetesi bugüne kadar yabancı düşmanlığı ve Berlusconi'yi körü körüne savunarak ön plana çıktı. Libero gazetesi son olarak "Hepimiz Berlusconi'yiz" başlığını attı.