Beyaz Saray'dan İran'a kınama

Beyaz Saray, ''İran'da halka yönelik şiddet ve adaletsizlikleri'' kınadı.

Salı 23.06.2009 08:45
Güncelleme: Salı 23.06.2009 08:45
ABONE OL
Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen cumartesi günü Tahran yönetimini şiddete ve adaletsizliklere son verilmesini isteyen çağrısını hatırlattığı açıklamasında, şiddetin giderek tırmandığını gördüklerini belirtti.

Gibbs, gösterilerin engellenmesi için polisin güç kullanmasının ABD'de öfkeyle karşılandığını, bununla birlikte, Obama tarafından İran ile diplomatik müzakereler yapılması teklifinin hala geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

RUSYA: "SEÇİM SONUÇLARI İRAN'IN İÇ MESELESİ"
Rusya Dışişleri Bakanlığı, İran'da gerçekleşen seçimlerin sonuçlarına saygılı olduklarını duyurdu. Bakanlık, İran ile karşılıklı fayda sağlayacak işbirliği ve komşuluk ilişkilerinin gelişmesini istediklerini bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın seçim zaferi açıklaması ile ilgili gelişmelerin tamamının, İran'ın iç meseleleri olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "İran'da seçimlerden sonraya ortaya çıkan anlaşmazlıkların, İran anayasası ve hukukuna uygun bir şekilde çözümlenmesi gerekiyor" bilgisi yer aldı. 12 Haziran'da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerini, Ahmedinejad'ın yüzde 63 oyla kazandığının açıklanması üzerine, reformcu kanadın lideri Mir Hüseyin Musavi, seçimlere hile karıştırıldığını iddia etmişti. Seçimlerin yenilenmesini isteyen Musavi taraftarları, izinsiz sokak gösterilerine devam ediyor.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hossan Kaşkavi de, ülkede devam eden gösterilerle ilgili ABD ve İngiltere'yi suçladı. Kaşkavi, yabancı basının ülkedeki durumu dramatize ettiğini, iktidara karşı siber savaş taktikleri kullanıldığını iddia etti.

İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleşen gösterilerde 457 kişinin göz altına alındığı, resmi rakamlara göre de 13 kişinin öldüğü kaydediliyor.