Demir yolları grevi hayatı felç etti

Tayland'da demiryolları çalışanlarının habersiz başlattıkları grev, halkı zor durumda bıraktı. Çok sayıda Taylandlı istasyonlarda uzun saatler boyunca mahsur kaldı.

Salı 23.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 23.06.2009 09:10
ABONE OL
Tayland'da Devlet Demiryolları sendikasına bağlı işçiler, hükümetin demiryollarında yapısal reforma gitme kararını protesto etmek için önceki gün greve gitti. Hiçbir sinyal vermeden başlayan ve tüm ülkede süren grev sonucu demiryolları seferleri tamamen durdu.

Ucuz olduğu için dar gelirli kesimin, tabiat harikalarıyla çevrili güzergahlarından dolayı da turistlerin tercih ettiği tren seferlerinin 'aniden' durması, çok sayıda yolcuyu da zor durumda bıraktı.

Çeşitli sebeplerle bilet alan, fakat istasyonlara geldiklerinde trenlerin kalkmadığını gören yolcular ise ne yapacaklarını şaşırdı. Bir kısmı biletlerini iade ederek başka şekillerde yolculuk yapmayı tercih ederken, bir kısmı da çaresizce istasyonda seferlerin başlamasını bekledi. Bekleyen yolcuların devamlı olarak bilgilendirilmesi için Bangkok'un ana tren istasyonu Hua Lampong'daki reklam amaçlı kullanılan dev ekrana konuyla ilgili yayın yapan bir televizyon kanalı yansıtıldı.

Bu arada, Tayland Demiryolları Genel Müdürü Yutthana Topcharoen'ın, konuyu görüşmek üzere çağırdığı sendika lideri Sawit Kewwan dün randevuya gelmedi. İki taraf arasındaki sorunların birkaç gün içerisinde çözülmesi ve seferlerin normale dönmesi bekleniyor.

https://www.sabah.com.tr