Böyle yalan haber görülmedi!

Atlas Okyanusu'nda düşen Air France uçağıyla ilgili dünya televizyonlarında çıkan ilginç ve çarpıcı bir haberin kısa bir süre sonra 'Lost' dizisinin görüntüleri kullanılarak hazırlanmış hayali bir video olduğu anlaşıldı.

Salı 23.06.2009 13:30
Güncelleme: Salı 23.06.2009 13:36
ABONE OL
Bolivya'nın resmi haber kanalı PAT'da yayınlanan habere göre Air France uçağının enkazında araştırma yapan yetkililer uçakta bulunan Paulo G. Muller adlı Brezilyalı bir aktörün pasaportundaki seri numarasından Casio Z750 model dijital kamerasını buldu. Kazada parçalanan kameranın içindeki hafıza kartı bakıma alınarak içindeki görüntüler kurtarıldı.

Ve kazadan önce uçaktaki son anları ve kazanın da ilk saniyelerini gösterdiği iddia edilen videonun kısa bir süre sonra düzmece olduğu ortaya çıktı. İkiye bölünen uçakta insanlar bağırarak dua ettiği ve can yeleklerini giymeye çalıştıkları video görüntülerinin ünlü 'Lost' dizisinin bir sahnesinden alındığı belirlendi. Bolivya'dan Hollanda'ya bir çok ülkenin resmi ve özel televizyonlarında yayınlanan ve internet sitelerinin "şok fotoğraflar" olarak verdiği sahte haber bir delinin bir kuyuya attığı taş misali tüm dünyadaki iletişim kanalları vasıtasıyla yayıldı.

Lost dizisinden kopya edilen görüntüleri de en çabuk 'Lost' hayranları tanıdı. Ayrıca videodaki görüntülerin gündüz çekildiği ve kazanın gece meydana geldiği gerçeği de haberi yalanlayan kanıtlardan birisiydi. Görüntülerin 'Lost'tan alındığının en keskin delili ise dizide 'Kate Austin' karakterini canlandıran oyuncu Evangeline Lilly'nin karelerde yer alması oldu.