AB'nin başkentinde türbanıyla yemin etti

Başörtülü milletvekili Mahinur Özdemir, dün Belçika'da Brüksel parlamentosunda yemin etti. Yemin öncesi ve sonrası bir tatsızlık yaşanmazken, Özdemir, basının da ilgi odağı haline geldi

Salı 24.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009
ABONE OL
Federal yapılı Belçika'da, 7 Haziran'daki bölgesel parlamento seçimlerinde Valon Hıristiyan Demokrat Parti (CDH) listesinde 21'inci sıra adayı olarak milletvekili koltuğunu elde eden Türk asıllı Mahinur Özdemir (26) bir ilke imza atıp ülkede günün konusu oldu. Avrupa'nın ilk ve tek başörtülü milletvekili olan ve Belçika'da günlerdir süren tartışmaların odağına oturan Özdemir, dün türbanıyla yemin etti. Brüksel Parlamentosu dün 89 milletvekilinin yeminiyle beş yıllık görevine resmen başladı. Başörtüsü ile parlamentoya girip girmeyeceği tartışma konusu olan Özdemir, Brüksel Parlamentosu'nda yerini aldı. Tartışmaların aksine meclise girişinde herhangi bir sorun yaşanmadı. Verilen aranın ardından meclis tekrar toplandı ve vekiller yemin ederek görevlerine başladı. Mahinur Özdemir'in yanı sıra Emir Kır ve Emin Özkara da yemin ederek resmen vekil oldu ve görevlerine başladı.

ÖNCE KÂTİPLİK SONRA YEMİN...
Daha önce verdiği röportajlarda "Hukuk okumak istiyordum. Ancak başörtüm olduğu için siyasal bilimler okudum. Siyasete de hep türbanımla ön plana çıkarım diye girmek istemiyordum. Fakat sonunda ikna olup siyasette yer aldım" diyen Özdemir, tarihe geçti. Mahinur Özdemir, yemin töreninde en genç milletvekili olduğu için de, duayen siyasetçi Antoinette Spaak'ın sağ tarafında oturdu ve oturuma katiplik yaptı. Spaak'ın sol tarafında da Flamanca konuşan bir başka genç milletvekili yer aldı. İki dilli olan Brüksel Bölge Parlamantosu'nda Fransızca konuşanları Özdemir anons edip yemin ettirirken, tüm Fransızca konuşan milletvekillerini anons ettikten sonra kendisi de sağ elini havaya kaldırarak "Anayasayı gözetmeye yemin ediyorum" dedi ve yemin etti. Özdemir'in yemininin ardından salında alkış sesleri yükseldi.

'PROJELERİMİ KONUŞALIM'
Parlamentoda yemin ettikten sonra Arap, Türk, Fransız ve Belçikalılardan oluşan bir gazeteci ordusuna konuşan Özdemir, özel soruları yanıtlamak istemedi. Genç milletvekili şunları söyledi: "Türbanım nedeniyle gündeme gelmek beni memnun etmedi. İşssizlik ve ayrımcılıkla mücadele konularında projelerim var. 6 ay sonra tekrar buluşalım, o zaman türbanımı değil projelerimi konuşalım. 5 yıl sonra yaptıklarımı göreceksiniz. Burada olmaktan çok mutluyum..." Bu arada Le Soir gazetesi Mahinur Özdemir hakkında "inkârcılık" şikâyeti yapıldığını yazdı. Vatandaşlık Komitesi tarafından yapılan şikâyette, Özdemir'in Ermeni soykırım iddiaları konusunda bir internet sitesine verdiği röportajda, "sözde Ermeni iddiaları" ifadesini kullanması kanıt olarak gösterildi.

BELÇİKALI SİYASİLER NE DEDİ?
Hıristiyan Demokratların lideri Joelle Milquet: Temsili demokraside yaşadığımız sürece, seçilmişler de seçmenlerin temsil görevini üstlenirler. Anayasal olarak din özgürlüğü garanti altındadır.
Yeşiller Partisi'nin Eşbaşkanı Jean- Michel Javaux: Ortada bir sorun yokken, yeni sorunlar yaratmamak gerekir. Bizim laik değil, tarafsız bir ülkede yaşadığımızı unutmayın. Parlamento toplumun bir yansıması olmalı.
Sosyalist Grup Başkanı Rudy Vervoort: Devlet memuru olmadığı için türban takmasında bir sakınca yok. Ancak eğer hâkim ya da bakan olsaydı, durum farklı olurdu.
Sosyalist Parti Milletvekili Emir Kır: Herkesin kişisel hakları var. Mahinur da kendi haklarını kullanıyor. Türbanıyla Belçika'da bir ilke imza atıyor. Bizim için hiçbir sorun yok. Ayrıca meclis iç tüzüğüne göre de bir sorun yok. Tabii ki bu bir ilk olduğu için hem Belçika'da hem de Fransa'da gündem yarattı. Din istismar edilmedikçe, türban konusunda bir sakınca yok.
Liberal Parti Grup Başkanı Didier Gosuin: Sonbaharda koalisyon kurduktan sonra muhalefet olarak biz bu konuyu gündeme getireceğiz. Yoksa aşırılar getirir. Belçika'da kamu alanında tarafsızlık ilkelerine inanıyoruz. Bunun için de bazı kuralların getirilmesi gerekiyor. Bu tarz durumlar kurala bağlanmalı. Dini simgelerin kullanım çerçevelerini belirlememiz gerekiyor.

YANINDA SEMBOL BİR İSİMLE MECLİSE GİRDİ
MAHİNUR Özdemir'in meclise ülkenin sembol isimlerinden Antionette Spaak ile girmesi büyük yankı uyandırdı. Spaak, Belçika Meclisi'nin ilk kadın üyesinin üçüncü kuşak torunu. Ayrıca AB'nin kurucuları arasında yer alan ülkenin eski başbakanlarından Paul-Henry Spaak'ın da kızı. Meclisin şu an en yaşlı üyesi de olan Spaak, 1983'te Kral trafından onursal Dışişleri Bakanı ünvanı aldı... Antoinette Spaak tartışmalarla ilgili olarak "Gerekirse, onun türbanlı oturumlara katılmasını engellemek isteyenlere karşı başkanlık statümü kullanarak korurum" açıklamasını yapmıştı. Mahinur Özdemir'in türbanı Belçika'da seçim kampanyası sırasında da tartışma yaratmıştı. Özdemir'in türbanlı fotoğrafı üzerinde bilgisayarla oynanarak, seçim için hazırlanan afişlerde türbanının saklandığı ortaya çıkmıştı.