"Filistinli mahkumlar zalimce kelepçeleniyor"

İsrailli sivil toplum örgütü İşkenceyi Önleme Komitesi, ordu ve iç istihbarat servisi Şin Beth'in Filistinli mahkumları zalimce kelepçelediğini ortaya çıkardı.

Çarşamba 24.06.2009 14:16
ABONE OL
Komite tarafından yayımlanan yıllık raporda, Filistinli mahkumların gözaltına alınmaları ya da sorgulanmaları sırasında sistematik olarak ve acı verecek biçimde saatlerce kelepçelendiği belirtildi.

Bu uygulamanın işkence olarak kabul edilebileceği kaydedilen raporda, ayrıca bunun İsrail kanunlarına ve uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

Son 12 ayda 547 mahkumla görüşülerek hazırlanan raporda, Batı Şeria'da görev yapmış bir askerin bir başka sivil toplum örgütü olan ''Sessizliği Kırın'' tarafından alınan ifadesinin de kullanıldığı kaydedildi.Askerin, ''kaçmalarına imkan olmadığı halde mahkumların kelepçeli halde tutulduğunu'' söylediği belirtildi.Buna yanıt olarak yapılan ordu açıklamasında, ''İsrail'in güvenliğini tehdit eden terör zanlılarına muamelenin İsrail kanunlarına ve uluslararası hukuka uygun olduğu'' ifade edildi.

Şin Beth de kelepçelerin sorgulama yapan kişilerin güvenliği ve olası kaçışları engellemek için takıldığını açıkladı.