Makinist SMS atarken trene çarptı: 9 ölü

ABD'de hızla giden metro treni, öndeki trene çarptı. 9 kişinin öldüğü kaza, kadın makinist cep mesajı yazdığı sırada yaşandı

Salı 24.06.2009
ABONE OL
ABD'nin başkenti Washington'un en işlek metro hattından biri olan kırmızı hatta, iki trenin çarpışması faciaya neden oldu. En az 70 kişinin yaralandığı kazada aralarında makinistin de olduğu 9 kişi öldü. Yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Fort Totten istasyonunda, yeraltı tünelinden yer üstüne çıkan ve aynı yönde gitmekte olan iki metro treni, tam iş çıkışı saatinde, yani en fazla yolcunun taşındığı saatlerde çarpıştı. Çarpışmanın şiddetinden arkadan gelen tren, önde durakta beklemekte olan trenin en arkadaki vagonunun üstüne bindi.

ELLE DURDURMASI GEREKİRDİ

Trenin, makinistinin telefonla mesaj atmakta olduğu sırada, aynı istikamette giden diğer trene arkadan çarptığı iddia edildi. Kazanın, kişisel dikkatsizlikten mi yoksa önde tren bulunduğu zaman otomatik olarak arkadakini yavaşlatan otomatik sistemdeki bozukluktan mı kaynaklandığı araştırılıyor. Son yıllarda, bu sistemde bazı arızaların olduğu belirtiliyordu. Ancak sinyal sisteminde hata olsa bile, makinistin devreye girip treni elle durdurmasının beklendiği belirtiliyor.