Neda'nın ölümü "içler acısı"

ABD Başkanı Barack H. Obama, sokak ortasında vurulan İranlı genç kadının ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, bu görüntülerin içler acısı bir durumu ortaya koyduğunu ifade etti.

Çarşamba 24.06.2009 10:53
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 10:53
ABONE OL
İran'da gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinin ardından patlak veren olaylar, basın mensuplarına getirilen kısıtlamalar nedeniyle tam olarak yansıtılamazken, geçtiğimiz günlerde internet üzerinden video paylaşım sitelerine eklenen bir video görüntüsü büyük yankı uyandırdı.

Neda Agha Soltan isimli İranlı genç bir kadın sokak ortasında göğsünden vurularak öldürüldü. Yaşanan bu olay amatör bir kamera tarafından saniye saniye görüntülendi. Neda'nın son bir defa kameraya bakarak, hayatını kaybetmesi onu protestoların yüzü yaptı.

Yaklaşık 4 gün önce ortaya çıkan bu görüntünün ardından ABD Başkanı Barack H. Obama ilk kez bir yorumda bulundu. Beyaz Saray'daki bir basın toplantısı sırasında konuşan Obama, "Yürekler acısı. Sanırım bu görüntüleri gören herkes şunu biliyordur ki bu olayın temelinde zalimlik var" dedi. 12 Haziran'da gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinin ardından patlak veren şiddet olaylarını kınadığını ifade eden Obama, "Görüntülerde cesur kadınların ölüme ve tehditlere nasıl karşı durduğunu görüyoruz. O yürek dağlayan görüntüde bir kadının kanlar içinde sokak ortasında can verişine tanık olduk" diye konuştu.