"H1N1 virüsü istikrarlı"

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribine yol açan A/H1N1 virüsünün istikrarlı olduğunu belirtti. DSÖ Başkanı Marfaret Chan, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, domuz gribi virüsünün kuş gribi ya da diğer grip virüsleriyle birleştiğine dair bir işaret olmadığını kaydetti.

"Virüs (domuz gribi) hala çok istikrarlı, gribin diğer grip virüsü tiplerine karıştırdığına ilişkin henüz ortada kanıt yok" diyen Chan, bununla birlikte bilindiği gibi grip virüslerinin büyük oranda önceden bilinmediğini ve büyük değişime uğrama potansiyeli bulunduğunu ifade etti.

Virüslerin değişime uğramadığından emin olmak için yakından izlenilmesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Chan, A/H1N1 ve diğer mevsimsel grip virüslerini yeniden tasnif etmek için grip virüslerinin güney ülkelerindeki davranış biçimlerine bakmak gerektiğini de kaydetti.

Chan, Asya ve Ortadoğu'daki bazı ülkelerde görülen domuz gribi A/H1N1 ile öldürücü kuş gribi H5N1'i yakından izlemelerinin de çok önemli olduğunu belirterek, bu virüslerdeki olabilecek değişimleri görmek istediklerini ifade etti. Chan, "tekrar ediyorum, (virüsleri) yeniden tasnif için herhangi bir kanıt tespit etmedik" diye konuştu.

Bazı sağlık uzmanları, domuz gribi A/H1N1'in öldürücü kuş gribi H5N1 ile birleşmesinden kaygı duyduklarını açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN