"İtirazımı çekmem için baskı yapıldı"

İran'da cumhurbaşkanı seçiminin adaylarından Mir Hüseyin Musevi, seçim sonuçlarına itirazını geri çekmesi için baskıya uğradığını bildirdi.

Perşembe 25.06.2009 13:24
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 13:29
ABONE OL
Musevi, internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, seçim sonuçlarına yönelik protestoların halkın anayasal hakkı olduğunu belirtti.

Halka ulaşmasının "tamamen sınırlandırıldığını" kaydeden Musevi, "Kendisine yönelik son baskıların da sonuçlara itirazını geri çekmesi doğrultusunda olduğunu" ifade etti.

Yöneticisi olduğu "Kelimeyi Sebz" gazetesinin bu hafta kapatılmasını ve gazete çalışanlarının tutuklanmasını "şiddetle eleştirdiğini" belirten Musevi, "Medya ile yasa dışı biçimde karşı karşıya gelmek dış müdahalenin yolunu açar" dedi.

İran dini lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın seçimin galibi olduğunu ve seçimin iptal edilmeyeceğini ilan etmişti.

Musevi'nin eşi Zehra Rahnavard da dün internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "İranlıların haklarını korumak için yasal protestolara devam etmek benim görevim" demişti.

Rahnavard, "Protesto gösterilerinde çok sayıda siyasetçi, halktan insanın tutuklanmasından derin üzüntü duyduğunu ve tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istediğini" kaydetmişti.